Alexa

Burseya Dağı'nın Stratejik Önemi Nedir? (Bordo Berelilerin Gücü?)

Burseya Dağı nerededir? Burseya Dağı neden önemlidir? Zeytin Dalı Harekatı ile birlikte gündeme gelen Burseya Dağı teröristlerden alındı mı? butün bu soruların cevabını haber içeriğimizde bulabilirsiniz.

Burseya Dağı'nın Stratejik Önemi Nedir? (Bordo Berelilerin Gücü?)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çorum İl Kongresi öncesi Afrin ile ilgili yaptığı değerlendirmede Burseya Dağının da düşmek üzere olduğunu müjdeledi.

Erdoğan açıklamasında; " Askerimiz dağları deliyor. Az önce komutanla görüştüm, Burseya Dağı düşmek üzere. Şu ana kadar 484 terörist öldürüldü" ifadelerini kullandı. Şimdi merak ediliyor Burseya Dağı neresidir? Burseya Dağı neden bu kadar çok nemlidir? Burseya Dağı'nın Stratejik konumu neden önemlidir? Burseya Dağı PKK ve teröristlerin ne zamandan beri elindedir? Bordo Bereliler Burseya Dağı'nda mıydı Şimdi milyonlarca insan bu soruların cevabını merak ediyor.

Burseya Dağı Ele Geçirildi mi?

Her şeyden önce az önce ajanslara düşen haberlere göre Burseya Dağı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi. TSK'dan yapılan açıklamaya göre; Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu tarafından, 28 Ocak 2018 tarihinde saat 14.30 sularında Barşah (Burseya) dağı ele geçirildi. dendi. Zeytin Dalı Harekâtı'nın 9. gününde Burseya Dağı, Afrin'in beş beldesinde 13'ü köy, biri köy altı yerleşim, 4'ü stratejik tepe olmak üzere toplamda 18 nokta teröristlerden kurtarılmış oldu. Burseya Dağı'nda kümelenen vet amamen yerleşen teröristler artık buralarda olmayacak demekki...

Burseya Dağı'nda Bordo Bereliler Aktif Rol Aldı

Burseya Dağı’nda Bordo Bereliler aktif olarak büyük rol aldı. Bordo bereliler aldığı eğitimin hakkını burada verdiler. Bordo Bereliler Türk'ün gücünü Burseya Dağı'nda gösterdiler. Çelikten yumruklarıyla Burseya dağına mühürlerini bastılar. Muharebe Arama Kurtama (MAK) ve Tunceli Dağ Komando birlikleri teröristlerin bulunduğu noktalara operasyon yaptı. Burseya Dağı’nda PYD-YPG/PKK noktaları vuruldu. Teröristler, Burseya Dağı’na kurduğu 7 kule Türk Askeri Birliği’nin hedefi oldu. Diğer taraftan savaş uçaklarının bombardımanı ve topçu atışından sonra teröristler bu kuleleri terketti.

Burseya Dağı Nerede?

Kuzey Suriye'de Halep'te bir dağdır. Azez ile Afrin arasında yer almaktadır. Burseya Dağı, Bölgenin en yüksek tepesidir ve Afrin'e 13 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Azez ovası ile Afrin Çayı vadisi arasında yer almaktadır. Burseya Dağı Güneyde Cebelisemaan'a uzanırken, kuzeyde Kuveyk Nehri ana kollarında Akpınar Nehri'nin doğduğu Kilis ovasına uzanır. Dağın yüksekliği 855 metredir.

bursey dagi neredeBurseya Dağı Stratejik Önemi

Burseya Dağı, Azez ile Kilis'e baklaktadır. Türkiye'nin topraklarını tehdit ediyordu. Terör örgütü, Burseya Dağı'nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu sayesinde sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyordu. Burseya'nın teröristlerden temizlenmesiyle birlikte Azez ve çevresindeki Suriyeli sivillere yönelik tehditler azalmış olacak. Suriye topraklarının dörtte biri ile Türkiye-Suriye sınırının da yüzde 65'i örgütün işgali altında bulunuyordu.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2018, 17:28
YORUM EKLE

banner307

banner313