Çakıcı'ya saldırı teşebbüsü

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na nakledilen Alaattin Çakıcı’ya saldırı teşebbüsü.

Güncel 20.10.2015, 18:17 15.04.2017, 20:15
Çakıcı'ya saldırı teşebbüsü

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na nakledilen Alaattin Çakıcı’ya bir mahkum tarafından saldırı girişiminde bulunuldu.

Yaklaşık bir yıldan bu yana Tekirdağ'da aynı tip cezaevinde tutuklu bulunan Çakıcı, 16 Ekim Cuma günü Edirne’deki cezaevine nakledildi. Geniş güvenlik önlemleri altında F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na getirilen Alaattin Çakıcı’ya saldırı girişimi avukatıyla yaptığı görüşmenin ardından gerçekleşti.

Saldırının duyulması üzerine başta yeğeni Cihan Çakıcı olmak üzere çok sayıda seveni cezaevinin önüne akın etti. Alaattin Çakıcı’nın avukatı Can Sevinç de müvekkilinin tutuklu bulunduğu cezaevine gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Cezaevi çıkışında açıklama yapan avukat Can Sevinç, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nden buraya yapılan naklin kendi istekleriyle gerçekleşmediğini belirterek, naklin hükümetin ya da belli güç odakları tarafından gerçekleştiğini açıkladı. Çakıcı için Edirne veya Tekirdağ’ın hiçbir farkının olmadığını söyleyen Sevinç, “Zaten kendi tercihi öncelikle İmralı sonra Diyarbakır sonra Van’dı. Tabii buna da izin vermediler.” dedi.

Çok önceden başlayan bir baskı sürecinin olduğunu kaydeden avukat Can Sevinç, şunları söyledi: “Burada daha ilk geldiğimiz günden beri başladı. Daha adımımızı attık birçok zorlukla karşılaştık. Bu sıkıntıları daha önce de çok yaşamıştı Alaattin Çakıcı. Ama hiçbir zaman yılmadı. Böyle küçük sorunlar yıldıramaz da. İlk başta küçük rapor, giriş-çıkış sorunları yaşadık ama hem benim hem kamuoyu hem de sevenleri için böyle bir naklin çok önceden planlı olduğu çok açıktır.”

Edirne Cezaevi'nde şu an için 230 PKK ve DHKP-C ve diğer sol örgütlerin Alaattin Çakıcı ile birlikte sadece 8 adli mahkûma ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Sevinç, bu durumun Alaattin Çakıcı’yı ateşe atmak olduğunu savundu. Bunun durumun kendileri için fark etmediğini ve sevenlerinin burada olduğunu ifade eden Çakıcı’nın avukatı Can Sevinç, “Bu gelenler çok çok küçük bir kısmı, en yakınları. Gelmek isteyip de gelemeyen binlercesi var.” diye konuştu.

yaptıkları gibi devam etsinler DHKP-C örgüt üyelerini buraya getirmeye. Bir sıkıntısı ve derdi yoktur. Ama bu yapılanın bir bedeli vardır. Bu bedeli de ödeyecek kişilerin ortaya çıkmasını bekliyoruz. Umarım Alaattin Beye işleyen hukuk, teröristlere, terör örgüt üyelerine ve bu kumpası düzenleyenlere de uygulanır. Tek beklentimiz bu. Alaattin Beyin Allah’tan başka kimseden korkusu yoktur. Tek beklentisi devletin bekası, aziz Türk milletinin istiklalidir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)