Çalışma Bakanlığı'ndan Flaş "Taşeron" Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu "İstediğimiz yasayı meclisten geçirmekti. Düzenleme 1 milyon 20 bin kişiyi kapsıyor" dedi.

Güncel 04.01.2018, 14:52 04.01.2018, 15:12
Çalışma Bakanlığı'ndan Flaş "Taşeron" Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu 'İstediğimiz yasayı meclisten geçirmekti. Düzenleme 1 milyon 20 bin kişiyi kapsıyor' dedi.


Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron işçilerin kadroya alınma başvurularını kabul eden birimleri ziyaret etti. Sarıeroğlu, "Gerçekten çok büyük iş yapıyoruz. Bilgi kirliliğiyle, algı çalışmalarıyla soru işareti oluşturup, böyle bir mutluluğun yaşanmasına engel olmaya çalışıyorlar" dedi.


Taşeronların kadroya geçişinde personelin, idarelerden herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağına ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğine dair idareye yazılı bir belge vermesi gerektiğini belirtilmişti. bu belgenin talebi "kadroya geçişte kıdem tazminatının hakkı kaybolacak" yorumlarına sebep olmuştu.

Ancak Bakan Sarıeroğlu ise herhangi bir hak kaybının yaşanmayacağını NTV Canlı yayında şöyle söyledi. 

"Haberlerde bir gazetemiz üç kefil şartı diyor. Güvenlik soruşturması arzusuyla olsun diye imza alıyoruz. Şu anda bakanlığın bir sayfası var. Bütün belgeler orada yayınlanmış durumda. Kefil istenmiyor. Kıdem tazminatları yanıyor gibi ifadeler var. Kıdem tazminatı iş kanununda düzenlenmiş bir husus. Biz bu yüzden KHK'da yer vermedik. Son çalıştıkları işyerlerindeki kıdemleri geçecek. Geçmişteki en son çalıştıkları idaredeki süreleri geçiş olduktan sonra dahil edilecek. Kıdem tazminatı hakları saklıdır. Yıllık ücretli izin konusunda kazanılmış haklar saklıdır." 

Yorumlar (0)