Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Göreve Başladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atanan Vedat Bilgin, bakanlıkta düzenlenen tören ile görevi devraldı. Zehra Zümrüt Selçuk'tan görevi devralan Selçuk, Bakan Bilgin'i bakanlık girişinde karşıladı.

Güncel 22.04.2021, 03:35
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Göreve Başladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atanan Vedat Bilgin, görevi Zehra Zümrüt Selçuk'tan devraldı. Peki Vedat Bilgin Kimdir, nerelidir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirilen Vedat Bilgin bakan selçuk'tan görevi törenle devraldı.

Vedat Bilgin Kimdir?

22 Eylül 1954'te Bayburt'ta doğan Vedat Bilgin. İlk, orta ve lise öğrenimini Bayburt'ta tamamladı. Bilgin, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesini bitirmesinin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde "Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri" konusunda yüksek lisans çalışmasını, "Türkiye'de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci" adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında doktorasını tamamladı. Bilgin, York Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Michigan Üniversitesinde "Orta Doğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları" konulu uluslararası çalışmada yer alan Vedat Bilgin, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde Öğretim Üyeliği, TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde de bulundu.

26. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili olan Bilgin, son olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği görevini yürütüyordu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Vedat Bilgin, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)