Çanakkale Türküsü Sözleri 'Aynalı Çarşı' Yazarı

Bugün Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümü. Çanakkale Türküsü sözleri merak edildi. Aynalı Çarşı türküsünün sözlerini merak edenler araştırmaya başladı. Çanakkale Türküsü veya Aynalı çarşı Türküsü ne zaman yazıldı?

Güncel 18.03.2019, 19:36 27.09.2020, 21:11
Çanakkale Türküsü Sözleri 'Aynalı Çarşı' Yazarı

Türk ordusu 18 Mart 1915'i gösterdiği tarihlerde büyük bir destan yazdı. Dünyaya meydan okuyan Türkler, Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümü yurdun dört bir yanında coşkuyla kutladı. 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104. yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bizlerde rahmetle, özlemle yad ediyoruz. Şimdi Çanakkale Türküsü sözleri veya Aynalı Çarşı türküsü merak ediliyor. Peki Çanakkale Türküsünün yazarı kim? Aynalı Çarşı Türküsü sözleri nasıldır?

Bugün Türkiye'nin bağımsızlığı için canlarını veren atalarımızı anıyoruz.  Gencecik yaşta her şeyini ülkesi için feda eden kahramanlarımızı anıyoruz. Milyonlarca vatansever Çanakkale Türküsü’nün sözlerini araştırırken diğer taraftan Aynalı Çarşı Türküsü de araştırılıyor.

18 Mart 1915'i gösterdiğinde Çanakkale'de büyük bir destan yazan atalarımız. Boğazlara ve İstanbul'a girmek için cephe açan düşmanı yenerek bir kez daha Türk Milletinin gücünü gösterdi.. Şimdi çok merak edilen ve destanlar yazan Türk milletinin en son destanlarından birinin türküsü "Çanakkale Türküsü"nün sözlerini haberimizde yayınlıyoruz.

ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ

Çanakkale içinde vurdular beni

Ölmeden mezara koydular beni

Of gençliğime eyvah

Çanakkale içinde aynalı çarşı

Ana ben gidiyom düşmana karşı

Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir uzun selvi

Kimimiz nişanlı kimimiz evli

Of gençliğim eyvah

Çanakkale üstünü duman bürüdü

On üçüncü fırka harbe yürüdü

Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde toplar kuruldu

Vay bizim uşaklar orda vuruldu

Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir dolu testi

Analar babalar umudu kesti

Of gençliğim eyvah

Çanakkale Türküsünün yazarı Kastamonu'nun yetiştirdiği şair İhsan Ozanoğlu’dur.

İhsan Ozanoğlu Kimdir?

1907 yılında Kastamonu’da doğan Ozanoğlu, 1928 yılında İstanbul Öğretmen Okulu’nu bitirdi. Köylerde ve Kastamonu merkezindeki ilkokullarda öğretmenlik yapan İhsan Ozanoğlu, 1946 yılında Kastamonu İl Halk Kütüphanesi Müdürü olarak1963 yılında emekliye ayrıldı. Saz şiiri geleneğindeki şiirlerini de 20 kadar kitapta toplayan Oğuzoğlu, 1981 yılında vefat etti.

İhsan Ozanoğlu'nun Eserleri Nedir?

Âşık Edebiyatı-Methal (1940), Efe Yüreği (1942), Saz (1952), Çocuk Destanı (1952), Kastamonu’nun Yetiştirdiği Meşhur Adamlardan Meftuni (1959), Kastamonu’nun Yetiştirdiği Meşhur Adamlardan Meydanî (1960).

Can Ozanoğlu, babası İhsan Ozanoğlu'nun Kastamonu'da yetişen ve aşıklık geleneğinin son temsilcilerinden olduğunu ve babasının Kastamonu yöresine ait 223 halk türküsünü Kastamonu repertuvarına kazandırdığını belirtti.

ÇANAKKALE TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ:

Türk milleti tarafından ezbere bilinen "Çanakkale Türküsü", dışında, "Mapushane Çeşmesi", "Sivastopol Önünde Yatan Gemiler" isimli türküler hapimizin bildiği türkülerdir.

"Kastamonu, Çanakkale Savaşı'nda en çok şehit veren üçüncü il olarak bilinir. Çanakkale Savaşı'nda kaybettiğimiz şehitlerin yarattığı acı ve üzüntü üzerine Kastamonu'da yakılan bu türküyü 1948 yılında Muzaffer Sarısözen yönetimindeki derleme gezisinde, İhsan Ozanoğlu bu türküyü Muzaffer Sarısözen'e notaya aldırarak arşivlerimize, halk müziği arşivlerimize, TRT arşivlerine kazandırdı.

Çanakkale Zaferi ile ilgili başka bir türkübü bulunmadığını söyleyen Ozanoğlu; Türkü'nün Çanakkale Savaşı'ndan sonra yakıldığını ama o günün şartları, teknolojik imkansızlıklar nedeniyle türkünün halk arasında dilden dile yayılmak suretiyle şöhret bulduğunu belirtti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)