ÇATALDAKİ KÖFTE, TEPEDEKİ HOROZ…

Oyuncu ve komedyen Aslı İnandık, Denizli horozunun 27 metrelik dev heykelini ziyaret ediyor. Çok ne zaman çoktur, soyut sanat bizim kültürümüze uygun mu, horoz eril bir simge olduğu için mi bu denli yaygın gibi soruların yanıtlarını arıyor. 

Güncel 20.06.2022, 10:39
ÇATALDAKİ KÖFTE, TEPEDEKİ HOROZ…

GAİN’de yayınlanan Heykel mi?” isimli “neo-belgeselde”, Aslı İnandık’ın bu haftaki ilk durağı Bursa’nın İnegöl ilçesi oluyor. Çatala saplı İnegöl köftesi heykelinin peşinde ilçeye giden ekip, bu heykelin çoktan kaldırılmış olması karşısında şok yaşıyor. Şehirlinin bu dev heykel hiç var olmamışçasına yaşamaya devam etmesi ise “Heykel mi?” ekibini adeta sarsıyor.

Zeytin elle mi, çatalla mı yenir tartışması

İnandık, “Hayaller yıkılmak, heykeller kaldırılmak için mi vardı?” diye sorgularken, kendini İnegöl’de mobilyacılar ve köfteciler arasındaki adı konulmamış savaşın ortasında buluyor. Yolun sonu ise, köftenin baş rakibi olan zeytin heykeline çıkıyor. Gemlik zeytinin elle mi yoksa çatalla mı yeneceğine dair tartışmayla bölüm kapanıyor. 

“Heykel mi?” ile Aslı İnandık’ın bir sonraki durağı ise efeler ve zeybekler diyarı Denizli oluyor. Ekip bu sefer şehri koruyan 27 metrelik dev horoz heykeliyle şehir merkezinde yer alan daha mütevazı cam heykel arasındaki rekabete tanık oluyor. Antik kazılarda izine rastlanacak kadar uzun süredir bu şehrin simgesi olan horoz öyle çok yerde karşılarına çıkıyor ki, İnandık “Çok ne zaman çoktur” sorusunu sormadan edemiyor. 

Denizli halkının heykel konusuna hakimiyeti şaşırtıyor

Denizli’deki her iki heykelin yaratıcılarıyla, horoz üreticileriyle ve kent sakinleriyle derinlemesine görüşmeler yapan İnandık, “soyut eser bizim kültürümüze uygun mu, horoz heykeli eril bir simge olarak görüldüğü için mi bu kadar yaygın” gibi bir dizi sorunun cevabının da peşine düşüyor. Denizli halkının temsil nesneleri ve heykeller arasındaki farka son derece hakim olmasına şaşıran İnandık, sürrealizm algısı ve heykel maliyetleri ilişkisine dair de kendine notlar alıyor. 

Her perşembe yeni bölüm yayında

Alibeyköy’ün mısırı, Denizli’nin horozu, Diyarbakır’ın karpuzu, Gemlik’in zeytini, Rize’nin çay bardağı, Mut’un Karacaoğlan ve Karacakız’ı… Her biri çok tartışılıp sosyal medya yıldızı olan şehir heykelleri, ilk kez bir GAİN Orijinal belgeselinde buluşuyor. Ünlü oyuncu Aslı İnandık onları yerinde inceleyerek bir belgeselci hassasiyetiyle sorguluyor: Bunlar gerçekten heykel mi? Heykel nedir? Estetik açıdan nasıl değerlendirilmelidir? Güzel veya çirkin denerek tanımlanabilir mi? Şehir heykelleri hakkındaki kapsamlı ve bilgilendirici içeriğinin yanı sıra komedinin sınırlarını da zorlayan neo-belgesel “Heykel mi?”, her hafta yeni bölümüyle GAİN’de. 

Yorumlar (0)