banner399

banner400

banner398

banner401Çavuşoğlu, ABD ve Rusya Harekatın Meşruiyetini Kabul Etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ve Rusya ile yapılan tarihi mutabakatlardan sonra Barış Pınarı Harekatı, Rusya ile anlaşma ve durum değerlendirmesinde bulundu.

Güncel 23.10.2019, 12:06 23.10.2019, 13:19
Çavuşoğlu, ABD ve Rusya Harekatın Meşruiyetini Kabul Etti

Mevlüt Çavuşoğlu,"Kamışlı şehri rejim unsurlarıyla karşı karşıya gelmememiz bakımından ortak devriye konusunda Kamışlı'yı hariç tuttuk. Bu bölgeden de YPG'lilerin çekilmeyeceği anlamına gelmez." dedi.

ABD ve Rusya ile yapılan tarihi mutabakatların ardından oluşturulması planlanan güvenli bölge, Barış Pınarı Harekatı, Rusya ile anlaşma ile ilgili konularda açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD ve Rusya'yla Suriye konusunda vardığı mutabakatların siyasi başarı olarak tarihe geçtiğini ifade etti.

Barış Pınarı Harekatı'nın meşruiyetini kabullenmiştir.

Türkiye 5 gün içinde dünyanın en büyük iki gücüyle masada anlaşmaya vardığını, mutabakat sağladığını belirten Çavuşoğlu, Siyasi başarı olarak tarihe geçtiğini belirtti. İki ülke ile iki mutabakatın sağlanmasının önemine işaret eden Çavuşoğlu, "Teröre karşı harekat başlattık. Burada da tepkiler olmuştu ama bu süreçte hepsinden daha fazla tepkiler oldu. Büyük bir oyunu bozduğumuz için kurulacak terör devletini engellediğimiz için bu tepkile gelmeye başladı. Dünyanın en büyük iki ülkesi Barış Pınarı Harekatı'nın meşruiyetini kabullenmiştir. Herhangi bir terörist unsur karşımıza çıkarsa onları etkisiz hale getiririz. Suriye'nin sınır ve toprak bütünlüğüne bağlıyız. Burada bu statüko şu anda muhafaza edilecektir siyasi bir çözüme kadar. YPG'li teröristler sınırın 30 kilometre altına gönderilecek." dedi.

Buna göre, Teröristler 150 saatte sınırın 30 kilometre altına çekilecek. Kobani'den Irak sınırına kadar 10 kilometre derinlikte ortak devriyeler 150 saatin sonunda başlayacak. 

Münbiç ve Tel Rıfat'tan da YPG'liler tamamen çıkarılacağını belirten Çavuşoğlu,  Bu harekat ve çalışmaların teröristlerin kurmak istediği terör devletinin önüne geçtiğini ve böylece göçmenlerin evlerine dönme konusunda önemli bir adım atılmış olduğunu belirtti.

Rusya ile işbirliğimiz adeta taçlanmıştır

Göçmenlerin dönüşü için Rusya ile birlikte çalışma yapılacağını belirten Çavuşoğlu, "Üç Avrupa ülkesi ile bir araya gelme ihtimalimiz var. Sahada ve masada üzerimize düşeni yapacağız. Önemli olan burada iyi niyetin olması ve herkesin mutabakata bağlı kalması. Mutabakatla Rusya ile işbirliğimiz adeta taçlanmıştır. 10 kilometre derinlikte ihtiyaç duyulan yerde yürütülecek. Ortak devriyede zaman sınırı yok, çözüm oluncaya kadar. Devriye, Suriye'de siyasi çözüm oluncaya kadar sürecek.'' dedi.

Çekilmezse siz gereğini yaparsınız

"Biz dengeleri son 1,5 yıldır değiştirdik. Önce Fırat Kalkanı sonra Zeytindalı en son Barış Pınarı Harekatı ile dengeler tamamen değişti. Sahada varsanız masada da varsınız. Haklıyız vicdanen rahatız. Dengeleri değiştirdik." ifadelerini kullanan Mevlüt Çavuşoğlu,  "Kürtlerle teröristleri iyi ayırt etmemiz lazım. 'PKK eşittir Kürtler' demek Kürt kardeşlerimize hakarettir küfürdür. (ABD Dışişleri Bakanı) Pompeo dün beni aradı ve ABD askeri birimlerinin bizim askeri makamlarımıza yazılı olarak YPG unsurlarını çıkarttık bilgisini teyit etti. Ben de şunu söyledim sahada karşımıza terörist çıkarsa temizleriz. Dün Putin de 'Biz YPG/PKK'ya güçlü ültimatom vereceğiz. Çekilmezse siz gereğini yaparsınız' dedi. Rusya hemen sözünü yerine getirmeye başlamış bu önemli." dedi.

YPG/PKK ile işbirliğini sürdüremeyeceklerdir

YPG/PKK kiminle iş tutarsa tutsun gereğini yapacaklarını belirten Çavuşoğlu, "Bu FETÖ olur onunla da mücadelemizi devam ettiriyoruz. Aynı şekilde DAEŞ ile mücadelemizi sürdüreceğiz. Rejim ile YPG/PKK işbirliği yapabilir...  ABD'nin rolü ne olacak? ABD bizim bu bölgelerden çekiliyor ama Irak'ın batısına geçecekleri görülüyor. Bugüne kadar YPG'ye verdikleri silahların bir çoğunu Irak üzerinden getirdiler. Burada PKK/YPG terör örgütü kurmalarının amacı İran buralara gelmesin. Bunu İsrail istiyor. Bu süreçte en çok hayal kırıklığına uğrayan ülke İsrail. ABD bundan sonra Suriye'de bir siyasi çözüme bizim gibi katkı sağlasın. Trump tamamen çekileceklerini söylüyor ama bir grubun yoğun kampanya yürüttüğünü görüyoruz. Artık YPG/PKK ile istedikleri yakın işbirliğini sürdüremeyeceklerdir." dedi.

Afrin ve El Bab'da ne yapıyorsak burada onu yapacağız

Bölgeden ABD'in tamamen çekildikleri haberini aldıklarını, (burada) Yerleşik statüko muhafaza edileceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Terör kalıntısı varsa temizleriz. Güvenli bölge oluşturulması lazım. Mültecilerin dönmesi için gerekli zeminin oluşturulması lazım. Teröristlerin sığınakları mühimmatları tuzakları var bunların temizlenmesi lazım silahlar varsa el konulması lazım. Daha yapılacak çok iş var. Harekat durdu her şey bitti anlamına gelmez, sahada varız. Afrin ve El Bab'da ne yapıyorsak burada onu yapacağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)