Cemre Nedir, İlk Cemre Ne Zaman Nereye Düşecek?

Kış aylarının son demlerini yaşadığımız şu son zamanlarda ilk cemre ne zaman düşecek, nereye düşecek merak ettiğimiz soruların başında geliyor.

Güncel 20.02.2021, 01:57 01.04.2021, 12:49
Cemre Nedir, İlk Cemre Ne Zaman Nereye Düşecek?

Cemre nedir sorusu merak ediliyor. Cemre insanların içini de ısıtan Geleneklerimize göre havanın ısınmasıyla birlikte sıcak ayların bir işareti olan 'cemre nedir, ne zaman düşer' vatandaşlar tarafından araştırılıyor.Cemre'nin İlkbaharın başında yedi gün arayla önce havaya ardından ise suya ve daa sonra toprağa düştüğü belirtiliyor. Türk kültürüne göre, BAHARIN HABERCİSİ olarak telakki ediliyor.

CEMRE NEDİR?

Kültürümüzde en yaygın ifadelere göre,Cemre'nin "Ateş, kor, köz" gibi anlamları bulunmaktadır. Cemre, kelime itibariyle 'Kor halinde ateş'tir. Veya 'ateş parçası' veyahut 'kor halindeki ateş' olarak bilinir. Cemre, Din'i olarak ise toprağa düşen nur demektir. Cemre, tıpta, çok iltihaplı bir çıban demektir. Cemre İstılah olarak; hacıların, Mina'da şeytan taşladıkları üç yer ve bu taşlamada kullanılan taşlara verilen isimdir.”Halk arasında birer hafta arayla düştüğü kabul edilen cemrenin, havayı, suyu ve toprağı ısıttığına inanılmaktadır.

"İbrahim (a.s.) hac menâsiki için geldiğinde, Akabe cemresi yanında şeytan O'na gözüktü, İbrahim (a.s.) ona yedi taş atarak yere geçirdi. İkinci cemre yanında tekrar Hz. İbrahim'e gözüktü. Aynı şekilde ona yedi taş atarak yere geçirdi. Üçüncü cemre yanında yine gözükünce, aynı şekilde yedi taş attı, nihayet şeytan yerin dibine geçti. " İbn Abbâs: "Şeytanı taşlıyorsunuz ve babanız (İbrahim)'in sünnetine tâbi oluyorsunuz" dedi. (Ahmed b. Hanbel, I, 297)

İlk cemre ne zaman, nereye, hangi sırayla düşer?

Henüz İlkbahar gelmeden bir hafta aralıklarla SUYA, HAVAYA ve TOPRAĞA düşmektedir. Cemre; Havayı, suyu, toprağı ısıtır. Cemre şubat ayında, önce havada, sonra suda ardından toprakta buluşur. 

Vatandaşların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan Cemre ne zaman düşecek?

İlk Cemre Nereye Ne Zaman Düşer

Türk tarihi kaynaklarımıza göre, 365 günlük yılı ‘kasım’ ve ‘hızır’ günleri olarak ikiye ayırırdı. Kasım 179, hızır ise 186 gündü. Yılın kasım kısmı yani kış devresi 8 kasımda başlar, 6 mayısa kadar sürerdi. 6 mayısta da hıdırellez ile birlikte yaz devresi, hızır günleri başlardı.

Bahar gelmedin hemen önce, birer hafta arayla cemre; havaya, suya ve toprağa düşmektedir.. Üç cemrenin birincisi havaya, 19-20 Şubat tarihinde düşer. ikincisi suya 26-27 Şubat tarihinde düşer. Üçüncüsü ise, 5-6 Mart tarihinde toprağa düşmektedir. Her cemre düştüğünde hava ısınmaktadır.

Cemre üzerine öyle şiirler vardır ki, birçoğu aşkı anlatır. Çiçekler, böcekler bu zamanda aşkı mırıldanır, yüksek sesle aşk şarkılarını prova eder, akort eder ve cemrelerden sonra hep birlikte koro halinde biz insanları mest ederler.

Biir buğday tanesinin kendi mahzeninde
Zamansız bekleyişi
Ve toprağın en temiz divanesinden
Göklere serzenişi...

Veya

İlk cemreyi sen düşürdün kalbime
Önce dağıldın her köşesine
Sonra ateş olup doldun iliklerime.

Cemre düşer ya hani
Hava, su ve toprağa

Isıtır ya her yeri
Hayat verir çorağa

Sende benim bahtıma
Cemre olup düşensin
Çiçek açmış dalıma
Hiç kırağı düşmesin

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)