Alexa

Ceren Damar Davası Bir Milat Olmalıdır

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in odasında öğrencisi tarafından hunharca katledilmesinin ardından ilk duruşma 27 Eylül tarihinde görülecek.

Ceren Damar Davası Bir Milat Olmalıdır

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in odasında öğrencisi tarafından hunharca katledilmesinin ardından ilk duruşmanın 27 Eylül tarihinde görüleceğini hatırlatarak, önemli açıklamalar yaptı.

Geylan, bu davaya toplumun tüm kesimlerinin sahip çıkmasını isteyeyerek, “Ceren Damar Şenel davası bir milat olmalıdır” dedi.

Geylan, açıklamasında şunları kaydetti: “Çankaya Üniversitesi’nde bir meslektaşımız katledildi. Sınavda kopya çekmesine müsaade etmediği bir öğrencisi tarafından odasında defalarca bıçaklandı. Çok başarılı ve gelecek vaat eden bir bilim insanını hayatının baharında kaybettik. Ceren Damar Şenel kardeşimize bir kez daha Allah’tan rahmet , ailesine de sabır diliyorum." dedi.

Ceren Damar Şenel davasının 27 Eylül’de ilk duruşması olacağını duyuran Geylan, Toplumun tüm kesimlerine seslenerek, "Gelin bu davaya sahip çıkın. Bu dava sadece Ceren Damar Şenel ve ailesinin davası değil, tüm toplumun davasıdır” ifadelerini kullanarak şunları söyledi:

Ceren Damar davası bir milat olmalıdır.

“Toplum olarak canımızın parçasını evladımızı öğretmenlerimize teslim ediyoruz. ‘Bu hamuru yoğur’ diyoruz. Çocuğunuz sizden çok daha fazla öğretmeniyle vakit geçiriyor. Dolayısıyla öğretmene verdiğiniz saygı, itibar, kendi çocuğunuza verdiğiniz değerle mütenasiptir. O halde gelin bu davaya sembolik bir anlam yükleyelim. Toplumun tüm kesimlerini bu davaya sahip çıkmaya davet ediyorum. Hükümete de şu çağrıda bulunuyoruz: Yapanın yanına kar kalmasın. Devlet kamu çalışanını, eğitim çalışanlarını korusun. Şiddet söz konusu olduğunda bir şikâyete bağlı kalmaksızın ya da şikâyetten vazgeçildiğinde bile fail hakkında kamu davası yürütülsün, yasa koyucular tedbir alsın, hem önleyici tedbirler hem de fail hakkında caydırıcı müeyyideler ihtiva eden yasal düzenlemeler hayata geçirilsin. Geçen yıl bir anket gerçekleştirmiştik. Ankete katılanların yüzde 26’sı okul ve çevresinde şiddete maruz kaldığını ifade etmişti. Şiddete maruz kalanların yüzde 84’ü şikâyetçi olmadığını ya da birtakım telkinlerle şikâyetini geri çekmediğini bildirdi. Gün geçmiyor ki haber bültenlerinde eğitim çalışanlarına saldırı hadisesi ile karşılaşmayalım. Dolayısıyla yasa koruyucu mutlaka tedbir almalıdır. Ceren Damar davası bir milat olmalıdır. Bu dava hepimizin davası olsun!” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 14:09
YORUM EKLE