Çetinkaya, Özel Okullar ve Kurslar Yapılandırmaya Gitmeli

Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, özel okulların ve kursların sözleşmelerinde taahhüt ettiği derslerin ve içeriklerin online eğitimlerdeki dersler ile bir olmadığına dikkat çekti.

Güncel 04.04.2020, 14:04 04.04.2020, 14:34
Çetinkaya, Özel Okullar ve Kurslar Yapılandırmaya Gitmeli

Koronavirüs salgını sebebiyle 23 Martta tatil edilen okullar, bir hafta sonra uzaktan eğitime geçtiğini, Devlet okulunda eğitimini devam ettiren öğrencilerde herhangi bir sorun sıkıntı yaşanmazken, özel okullara ve kurslara yüksek ücretlerle kayıt yaptıran velilerin hukuki hakları gündeme geldiğini belirten Avukat Alperen Cihan Çetinkaya konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, özel okulların ve kursların sözleşmelerinde taahhüt ettiği derslerin ve içeriklerin online eğitimlerdeki dersler ile bir olmadığına dikkat çekerek, Okulların bir daha açılmaması durumunda hukuken belirli bir ödemenin belirlenmesi ve velilere geri ödenmesi veya gelecek yıl buna ilişkin bir indirim yapılması gerektiğini belirtti.

23 Mart itibariyle milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim almaya başlarken, bu konuda özel okulların izlediği yol ise veliler ve okullar arasında yapılan sözleşmeleri tekrar gündeme getiren Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, özel okulların verdiği online eğitimlerdeki derslerin, sözleşmede taahhüt edilen dersler ve içerikler ile aynı olmadığını belirtti.

Çetinkaya, Velilerin özel okullara yüklü miktarda ücret ödediğini, Ödenen ücretler içinde özellikle çocukların yemekleri ve servis bedelleri de dahil olduğunu, bunlar göz önüne alındığında veliler açısında haksız bir ödeme söz konusu bulunduğuna dikkat çekerek uzaktan eğitimin Haziran ayına kadar bu şekilde sürmesi durumunda ise özel okulların ücretlerde yapılandırmaya gitmesi gerektiğine değindi.

Çetinkaya açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Okulların bir daha açılmaması durumunda hukuken belirli bir ödemenin belirlenerek velilere geri ödenmesi veya gelecek yıl buna ilişkin bir iyileştirme indirim ya da yapılandırma yapılması gereklidir.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
açık