Alexa

Ceza İndirimi (AF) ve Askerlik Yasasında Son Durum!

Mahkumlara af konusuyla ilgili siyasetçiler tarafından çeşitli açıklamalar yapılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da bir açıklama yaparak, "Adalet Bakanlığımız bu çalışmaları yürütüyor, netleştiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

Ceza İndirimi (AF) ve Askerlik Yasasında Son Durum!

23 Haziran İstanbul seçimleri öncesinde mahkum yakınları ve aileleri tarafından af bekleniyor. Uzun zamandır toplumda beklenti haline gelen ceza yasasında indirim ile alaka konu gündemde kalmaya devam ediyor. Her yönüyle tartışılan af konusu sosyal medyada da önemli yer tutuyor.

Cuma namazı çıkışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Af yasası ile ilgili son dakika olarak yaptığı açıklamada; "Adalet Bakanlığımız bu çalışmaları yürütüyor, netleştiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız." dedi. 

Yargı Reformu Stratejisi Programı'nda Genel Kurul'un Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanunu'nda bazı değişiklikler öngören taslak çalışmalarını ele alması bekleniyor. Şartlı ceza indirimi olarak adlandırılan teklif hükümlü ve tutuklu olanların kesinleşmiş hükümlerde, hükmolunan cezaların toplamından bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirim yapılmasını öngörüyor. 

ASKERLİK YASASI ve CEZA İNDİRİM YASASI

Mahkum yakınları, sosyal medya hesaplarından ceza yasasının bir an önce sonuca ulaştırılması kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleyerek seslerini duyurmaya devam ediyor. Daha önce "AF yoksa Oy yok " şeklinde sloganlar ile sosyal medyada çıkışlar yapan mahkum yakınları paylaşımlarında, Askerlik yasası ve ceza indirimi bayram sonunda meclise geleceğini 23 haziran'da yapılacak olan kritik istanbul seçimleri öncesinde AK Parti Askerlik yasası ve kamuoyunda 'Af kanunu' olarak bilinen Ceza indirimini bayram sonrası meclise getirerek vatandaşın oylarını almayı hedeflediğini belirtiyor.

Askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan düzenleme ile yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmalar tamamlanmak üzeri. TBMM'de yapılacak görüşmelerin ardından yürürlüğe girecek. Yeni askerlik sistemini kapsayan Asker alma Kanunu Teklifi'nin, TBMM Genel Kurulu’nda Ramazan Bayramı sonrasında görüşüleceği açıklanmıştı.CHP, askerlik sistemini tamamen değiştirecek önemli bir değişikliğin aceleye getirilmesinin yanlış olacağını belirtirken, muhalefetin de katkısı alınarak düzenlenin yasalaşmasını talep etti. 

MHP ise 130 bin askerin bir anda terhis edilmesinin bayram tatilinde artacak trafik yoğunluğunu daha da artırabileceğine dikkat çekti.

 İYİ Parti'de teklifin yasalaşması halinde kışlada olan yaklaşık 130 bin askerin terhis olacağına bunun ise güvenlik zafiyeti yaratabileceğine dikkatleri çekti.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 17:41
YORUM EKLE

banner325