banner434

Cezaevinde Açlık grevinde kritik aşama

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, incelemelerde bulunmak için Şakran Cezaevi’ne gitti.

Güncel 06.04.2017, 17:44
Cezaevinde Açlık grevinde kritik aşama

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, incelemelerde bulunmak için Şakran Cezaevi’ne gitti. açlık grevinin 50’nci gününe girilen Şakran Cezaevi’de incelemelerde bulunan heyet, açlık grevinin hayati bir aşamada olduğunu kaydetti.

Bir takım görüşmeler yapan HDP milletvekilleri, darp, şiddet, çıplak arama, ayakta sayım, gece uykudan uyandırarak sayım, telefon görüşmelerinin dinlenmesi, kesilmesi ya da hiç verilmemesi, görüşlerin sürelerinin kısaltılması, avukat görüşlerinin sınırlandırılması ve hücre cezaları gibi bir takım cezaların mahkumların açlık grevini sürdürmelerinin ana gerekçelerini oluşturduğunu iddia ettiler.

Açlık grevlerinde kritik bir aşamaya gelindiğini kaydeden ve açlık grevlerinin taleplerinin son derece insani, vicdani, insanlık onurunun olmazsa olmazı talepler olduğunu dile getiren HDP’li Yiğitalp, “Bu talepler için 50’nci gününe geldiğimiz açlık grevleri siyasetin cezaevlerine uygulanan politik yaklaşımlarının bir eseridir. Gece saatlerinde koğuşlara girilmemesi, ayakta sayım alınmaması gibi olmaması gereken şeylerin karşısında insanlar açlık grevlerine duruyor. Bu aslında bir insanlık ayıbıdır”dedi.

Yiğitalp, insani talepler karşısında adım atılması gerektiğini, Adım atacak tek mercinin hükümet olduğunu, hükümet ve Adalet Bakanlığı’nın bir an önce cezaevlerine insanlık onuruna yaraşır uygulamalara dönülmesi konusunda talimat vermesi gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)