Cezaevinde, Oğlunun İşkence Gördüğünü İddia Eden Bir Annenin Feryadı

Denizli T Tipi Cezaevin yatan bir mahkuma gardiyanlar tarafından işkence yapıldığına dair iddia sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Mahkum annesinin feryadı yürekleri parçalıyor. Anne, Oğlunun işkence gördüğü iddiasını Savcılığa taşıdı.

Güncel 04.08.2017, 09:37 04.08.2017, 11:02
Cezaevinde, Oğlunun İşkence Gördüğünü İddia Eden Bir Annenin Feryadı

Cezaevlerinde dayak olmadığı, işkence olmadığı yetkili organlar tarafından özellikle belirtiliyor.

Adalet Bakanlığı bu konuda hassas.

Hükümet cezaevlerinde işkence olmadığını ifade ediyor ve bunun suç olduğunu üzerine basa basa söylüyor.

En önemlisi, Türkiye Cumhuriyeti Kanunları, cezaevlerinde yatmakta olan mahkûmlara bırakın işkence yapmayı, hakaret etmeyi bile suç sayıyor.

Buna rağmen bir devletin memuru gardiyan veya görevli hangi yasalara veya kurallara dayanarak mahkûmlara karşı sert tavır alıyor? Mahkûma dayak atıyor ve işkence yapıyor?

Mahkûmlara eziyet etmeyi, dayak atmayı, aşağılamayı kendine görev addeden bu memurlar tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılması gerekmez mi?

Türk Hukuk Lügatına göre işkence: herhangi bir maksatla birisine cismen eza verici harekette bulunmak veya sanıklara suçlarını itiraf ettirmek için canlarını yakıcı muameleler yapmak, onlara eza ve cefa çektirmektir.

İşkence konusunda  Anayasa Madde 17/3 de  “Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşma – yan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz.” Geçen hüküm gereği, İşkence konusunda bireylerin anayasal güvence altına alındığı görülmektedir.

5237 Sayılı TCK;

Madde 94 –  (1) Bir kişiye karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, algılama veya irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışları gerçekleştiren kamu görevlisi hakkında üç yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Denizli cezaevinde yatmakta bulunan oğlunun yüzündeki yara-bere izlerini gördükten sonra Anne çılgına dönüyor. Oğlu tarafından gardiyanlar tarafından dövüldüğünü ve tehdit edildiğini söylüyor annesine. Hatta annesi telefonla oğlunun sesini kaydediyor.

Anne, Oğlunun iddialarını savcılığa taşıyor. Bununla kalmıyor, Cumhurbaşkanlığı makamına, başbakanlığa şikâyet mektubu yazıyor. 

Ve Savcılığa şikayet ediyor:

İŞTE BİR ANNENİN FERYAT DOLU MEKTUBU

Sayın Başbakanım ;

Benim 2 oğlumda yaralamadan cezaevinde yatıyor. Ferdi Demirkan  6,  İbrahim Demirkan 12 yıldır Denizli cezaevi'nde hükümlü olarak bulunuyorlar.  Benim çocuklarıma işkence yapıyorlar.

 07.07.2017 de oğlum ferdi’yi başgardiyan ve personel koğuştan alarak, “senin hücre cezan var onu yatacaksın” diyerek kamerasız odaya götürmüşler. Orada 30 tane gardiyan varmış, hepsi oğlumu dövmüş. Linç  etmişler, boğmuşlar, öldü diye kapının önüne atmışlar. Oğlum, kendine geldiğinde, “ sizi şikayet edeceğim” demiş. Gardiyan da, “Buranın, Başbakanı da, Cumhurbaşkanı da, Müdürü de binim demiş. Bu kelimeleri kullanmalarını kim söylüyor? Bizim bir tane Cumhurbaşkanımız, f tane Başbakanımız oda sizlersiniz. Benim Oğlumu doktora götürmemişler. Doktorla gardiyan iş birliği yaparak rapor vermemişler. Oğlumun, yüzü - gözü mos mor.

Vücudunda çoğu yerin derisi kalkmış. Sizlerden,  sız büyüklerimizden Allah, Peygamber için oğlumun o cezaevinden sevkini verin. Benim, canım yanıyor, ciğerim kavruluyor. Oğlum konuşurken ses kaydına aldım. “Anne beni öldürecekler, can güvenliğim yok” dedi.

Peygamber aşkı için bize yardım edin. Benimm oğullarım fetodan girmedi. Çocuk istismarından girmedi, tecavüzden girmedi cezaevine;  Yaralamadan girdi. Ne olur yardım edin.  Ben bir anayım. Günlerdir canım yanıyor.  Sürekli hastaneye kaldırıyorlar bani. Dayanamıyorum sayın başbakanım.  Sizlerden tek ricam bu olaya bir dur demenizdir. Anaların yürekleri yanmasın. Ne olur mahkûmların sasını duyun! Yanan ana yüreklerin feryadına çare bulun. Bizler sizlerin milletiyiz.

Annenin şikayet mektubu:

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (6)
Canözüm 3 yıl önce
Ben 7 yıldır cezaevindeydim yeni çıktım. Orada neler döndüğünden kimsenin haberi yok resmen cezaevi değil işkence yeri. Bakanlık her ne kadar kimsenin kötü muamele görmediğini iddaa etse de orda yaşayanlar bilir. Devlet büyükleri ya da bakanlık görevlileri göremez çünkü herhangi bir yetkili gelmeden önce gerekli düzenlemeler yapılıyor.cezaevleri köle gibi mahkuma temizlettiriliyor herkes ağzını sıkı tutsun diye tehdit ediliyor yada ortalıkta görünmesin diye bir yerlere kapatılıyor. bu mudur ADALET...?? Ben bir bayanım ve çok şeyler yaşadım şu an ben dışarıdayım ama kızım içerde korkudan detaylı yazamıyorum çünkü kızıma zarar verirler bunu biliyorum ama Allah büyük nasıl olsa bu günlerde geçecek inşAllah.
Sevgi 3 yıl önce
Öncelikle Allah yardımcıları olsun cezaevlerinde suçsuz yere yatan o kadar insan varki bunu düşündükçe insanın canı acıyor adalet neye göre kime göre işliyor muamma ceza içinde ceza çektirmek hangi insanlığa sığar gardiyan kimdirki mahkuma işkence uygulama cesaretinde bulanabiliyor hangi hakla buda yine devletimizin eksikliğinden kaynaklanıyor egerki cezaevleri sistemsel bir sekilde kontrol altında tutulsa mahkumlarimiz bu duruma düşmez ve bizler sesimizi duyurmadıkça kolluk bende kıllık bende sistemi aynı şekilde devam edecek Allah yar ve yardımcımız olsun.. ELBET BİR GÜN
Nazlı demirkan 3 yıl önce
Sayın yetkili büyüklerim ben FERDI DEMIRKAN VE IBRAHIM DEMIRKAN'IN kız kardesiyim ABILERIME YAPILAN BU HAKSIZLA ENGEL OLUN SEYIRCI OLMAYIN GARDIYANLARIN YAPTIKLARI YANINA KALMASIN CEZALARINI VERIN NE YAPARSA SIZ BUYUKLERIMIZ YAPAR
gùlsen 3 yıl önce
Sayin devlet būyūkleri mahkuma zulum işkence olmadigini söylemiş yetkililer gitip baktinizmi biz mahkum aileleri bile aşaglaniyoruz bizlerede bagirip cagiriyorlar neden bizler mahkum ailesiyiz ondan bu ūlkede kimse kendi adaletini kendi yönetemez kimsenin. Hakki yok bizler endiseleniyoruz mahkumumuz icin gardiyan kim ne hakla bu igreclikleri yapabiliyorlar adalet neeede kaldi yetkililer kör ve sagir oldunuz nerede bizim haklarimiz
Hava usluer 3 yıl önce
Sayın büyüklerimiz yapılan habere yalan idda demeden önce yaptığımız dilekçeler bimere ,cimere ve insan haklarına yolladigimiz yazıları okusaydinizda daha sonrasında bahsi geçen cezaevine gidip ismi geçen mahkumlarla ve kamera kayitlarini inceleyte öyle yazı yazmayı deneseydiniz keşke ama şunu unutma yin bu milletin sizlere inanci kalmıyor bizim canlarimiz orda işkence görüyor yok boyle bisi diyorsunuz askerler şehit oluyor hepsi tecrübesiz ana kuzusu ya sizlerinki hiç bir devlet büyüklerinin çocukları askerde haberini gormedik hepsi bedelli yapıyorlar onlarda bu ülkede yaşıyor ama yara, alan ölen ,şehit düşen mağdur olan her zaman için halk oldu.Turkiyede insanlara önem verilmiyor yazıklar olsun içerde vatan hainlerinin burnu bile kanamiyor biz bu işin peşini bırakmicaz gerekirse gece gündüz cezaevinin onunde nöbet tutucaz unutmayın gazeteciye cezaevinde işkence yapıldı ve öldürüldü ozamanda yok denildi gerçek sonra ortaya çıktı yapanlar cezalandırıldı ama ne yazıkki öldükten sonra oldu BİZİM MAHKUMUMUZDA ÖLDÜKTEN SONRAMİ DOĞRUYMUŞ DeNilecek ADALET İSTİYORUZZZZZZZ
Osman Çakır 3 yıl önce
Dün vezir olan fetoculer bugün rezil oldular bugün vezir sizsiniz diye insanlara işkence yapamazsınız Allah elbet sizi de rezil etmeyi bilir. Adaletin olmadığı kavimler daima yıkılmaya mahkûmdur. Unutmayın ilahi adalet var kacamazsiniz Allah sizi öyle bir yakalarki ne mevkiniz ne makamınız sizi kurtarabilir. Zulüm eden elbette cezasını görecektir.
10°
parçalı bulutlu