Yandex Metrika

Cezaevleri'nde Bayram Sevinci

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin en çok beklediği zamanlardan birisi de bayramlardır. Bayramlarda sevdiklerine sarılan hükümlüler mutluluktan adeta uçar.

Cezaevleri'nde Bayram Sevinci
11 Eylül 2016 Pazar 01:41

 Cezaevleri hayallerin çok zengin olduğu, umutların hiç bitmediği, çok küçük şeylerde dahi mutluluğun yaşandığı bir mekandır.

Özgürce gökyüzünü, dağları, ovaları seyredemediğiniz, kocaman dünya içerisinde bazen küçük bazen büyük belli metre karelerde yaşamak zorunda kaldığınız taş ve duvarlardan ibaret bir dünya...

Sevenleriniz ziyarete geldiğinde duyguların en yoğun yaşandığı anlardır cezaevlerinde... Cezaevlerinin o suğukluğu gidiverir bir anda... Somurtan yüzler gülücük dağıtır. En gadder yüzlerde bile sevgi belirir...

Kurban Bayramı cezaevlerinde yatanlar için en güzel günlerden birisi olacaktır. Sevdikleriyle görüşecek, birbirlerine sarılarak hasret giderecekler.

Bu bayram'da Hükümlü ve Tutuklular açık görüş yapabilecek.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce Kurumlara gönderilen yazıda 2016 yılı içerisinde açık görüşlerde uyulacak esaslar şöyle belirledi:

“Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik’in İkinci Bölüm “Bayramlarda ve özel günlerde açık görüş” alt başlıklı 15 inci maddesi gereğince, kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüş izni verilmektedir. Bu yıl gerek hükümlü ve tutuklular ve gerekse kurum personelimizin önceden planlama yapmalarını kolaylaştırmak ve hak kayıplarının asgari düzeye indirilmesi amacıyla açık görüş izni verilecek bayram ve özel günler ile ziyaret günlerinin önceden açıklanması uygun görülmüştür.” Bu kapsamda; Kurban Bayramı’nda açık görüş yapılacaktır.

AÇIK GÖRÜŞTEN KİMLER YARARLANIR?

İnfaz edilmekte olan hücreye koyma disiplin cezası olması durumunda hükümlü ve tutuklular, açık görüşten yararlanamaz.

AÇIK GÖRÜŞÜN BİR SÜRESİ VAR MIDIR?

Açık görüşler, yetişkin ve genç hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla, çocuk hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için ise bir saatten az ve üç saatten fazla olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacaktır. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecektir.


Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle, adlî suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturulup, her grubun görüş günleri ve saatleri Cumhuriyet başsavcılıkları ile kurum idareleri tarafından tespit edilecektir.
Bu grupların, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmaması sağlanır.

-Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüştürüleceklerdir.

-Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmî belgeler ile ispatlamaları gereklidir.

Ancak; anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacaktır. Ancak; bu fıkra hükmü, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlüler hakkında uygulanmayacaktır.


Aysel Sarı
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.