Cezaevlerinde '8 Mart Kadınlar Günü' sevinci

8 Mart Kadınlar Günü münasebetiyle Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan sadece kadın hükümlü ve tutuklulara,  8 Mart 2020 tarihinde açık görüş yaptırılacak. 8 Mart dolayısıyla açık görüşten kimler yararlanabilecek?

Güncel 07.03.2020, 11:22 07.03.2020, 12:46
Cezaevlerinde '8 Mart Kadınlar Günü' sevinci

“Bayramlarda ve özel günlerde açık görüş” alt başlıklı 15 inci maddesi  gereğince, kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan kadın hükümlü ve tutuklulara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle açık görüş yaptırılacaktır. 

Adalet Bakanlığının Cumhuriyet Başsavcılıklarına talimat gönderdi. kadın hükümlü ve tutuklular, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde aileleri ve birinci derecedeki akrabalarıyla açık görüş yapabilecek. Yetişkin hükümlü ve tutuklular için görüş süresi yarım saatten az ve 1 saatten fazla, çocuk hükümlü ve tutuklular için 1 saatten az ve 3 saatten fazla olmamak üzere 09.00 ile 17.00 saatleri arasında yaptırılacak

AÇIK GÖRÜŞTEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

   
Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan sadece kadın hükümlü ve tutuklulara 8 Mart 2020 tarihinde belirtilen esaslar çerçevesinde açık görüş yaptırılacak.
  

  1. 1.Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüştürüleceklerdir. Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmî belgeler ile ispatlamaları gereklidir.
  2. 2.Hükümlü ve tutuklu sayısının, verilen açık  görüş  saatlerine bölünmesi suretiyle  görüş gününe kadar gruplar oluşturulacaktır. Her grubun saatleri, yakınlarına bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek; hazırlanan program, ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılmak suretiyle her ziyaretçinin, ziyaret gününde ve saatinde ceza infaz kurumuna gelmesi sağlanarak, izdiham önlenecektir.
  3. 3.Her grubun açık görüşü bittikten sonra görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak; kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğunun anlaşılmasından sonra, ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecektir.
  4. 4.İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için Cumhuriyet başsavcılığı ve kurum yönetimi, zabıta ile işbirliği  yaparak gerekli her türlü önlemi alacak; görüş mahallinde yeteri kadar dış güvenlik görevlisi gözlemci olarak bulundurulacaktır.                 
  5. 5.Açık görüşler ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde, ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yaptırılacaktır.   
  6.  6.Açık görüşler, yetişkin ve genç hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla, çocuk hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için ise bir saatten az ve üç saatten fazla olmamak kaydıyla  09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacaktır. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecektir.     
  7. 7.Bu ziyaretin, aynı haftada yapılması gereken ve önceden belirlenen kapalı görüş veya aylık açık görüş günü ile çakışması halinde, hükümlü ve tutukluların yazılı talebine göre kapalı görüş, aylık açık görüş veya  Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik'in 15 inci maddesi uyarınca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle verilen açık görüş yaptırılacaktır.    
  8. 8.Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak; bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere, herhangi bir nedenle ikinci defa izin verilmeyecektir.
  9. 9.Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olabileceğinden kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyecektir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)