Cezaevlerinde PED Kampanyası!

Cezaevlerinde, 223 bin 451 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Cezaevlerinde bulunan kadın tutuklu sayısı ise 9 bin 708 olarak belirtiliyor. Kadınlar PED alamadıkları için pamuk ve çarşaf kullanıyor.

Güncel 05.11.2017, 16:16 06.11.2017, 02:25
Cezaevlerinde PED Kampanyası!

Tutuklu kadınlara ücretsiz ped hakkı verilmesi için talepler TBMM'ye iletildi.

Gazete Habertürk'ten Sedef Say'ın haberine göre, Türkiye’deki kadın mahkûmların kişisel ihtiyaçlarını dile getiren bir kampanya başlatan Hapiste Kadın Ağı üyesi kadınlar, 1 Kasım’da TBMM’de bazı milletvekilleriyle görüşerek tutuklu kadınlara ücretsiz ped hakkının yasal güvenceye alınması konusunda taleplerini ifade etti. 

Avrupa hapishane kuralları kadınların kişisel ihtiyaçları için özel düzenlemeler yapılmasını öngörürken, BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi ile Dünya Sağlık Organizasyonu raporuna göre dünyadaki birçok hapishane kadınların regl dönemlerinin ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Cezaevlerinde kadınlar ped alamadıklarında pamuk ve çarşafı bez olarak kullandıkları belirtildi.

PED HAKKI YASAL GÜVENCEYE ALINSIN

Adalet Bakanlığına göre, cezaevlerinde Haziran ayı itibariyle 223 bin 451 tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Cezaevlerinde kadın tutuklu sayısı Haziran 2017 itibariyle 9 bin 708'dir. Cezaevlerinde bulunan kadınlar, hijyen ürünlerini temin etmek başta olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya malıyor. Bu yüzden, cezaevinde Kadın Ağı, kadın tutukluların cezaevlerinde yaşadıkları sorunlarından biri olan ücretsiz ped hakkının, yasal güvenceye alınması için kampanya başlattı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu