Alexa

Cezalarda İyileştirme, Şartlı Tahliye Veya Denetimli Serbestlik

Kader mahkumları af yolunu gözlüyor. Mahkum yakınları af ne zaman çıkacak merak ediyor. Cezaevlerinde yatan binlerce mahkum ceza yasasıyla ilgili bir an önce netice almak istiyor.

Cezalarda İyileştirme, Şartlı Tahliye Veya Denetimli Serbestlik

Mahkum yakınları cezaevlerinde yatan yakınlarının aff kapsamı dahilinde bir an önce salıverilmesini istiyor. Ceza yasası veya af yasasının sürüncemede bırakıldığını savunan mahkum yakınları yakınlarına kavuşmak için mücadelelerine devam ediyor.

Türkiye'de Uzun zamandır af konuşuluyor. Ceza yasasında değişiklik yapılması için verilen mücadele ve yapılan çalışmalarla ilgili henüz neticeye ulaştıracak bir çalışma bulunmuyor. Türkiye'de Af yasaları genel olarak bakıldığında bir özel güne rast getirilmiştir. Her bayram ve özel günlerde af hayali mahkumların hep kafasının bir tarafında olmuştur. Hükümlü yakınlarıda bir umutla hep bir bekleyiş içerisinde bulunmuşlardır.

Cezaevlerinde yatan binlerce mahkumun hürriyetine kavuşması ile birlikte binlerce ailede huzura kavuşacak. Af ne zaman çıkar diye bekleşen mahkum ve yakınlarının gözü ceza yasası ile ilgili haberlerde.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 21 Haziran 2018’de Adana’da düzenlenen mitingde , “Sözümüz söz. Teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri hariç olmak üzere kader kurbanlarına af çıkartacağız” demiş ve bütün mahmuklar umutlanmıştı.

Bahçeli af ile ilgili düşüncesini ilk olarak 12 Mayıs 2018’de attığı tweetler ile gündeme getirdi. o zamandan bu zamana yaklaşık 16 aya yaklaşan bir zaman geçti.

Mahkum yakınları genel olarak, “Biz af istemiyoruz, af cezayı silmektir. Ama şartlı tahliye olabilir. Mahkum da o cezayı omuzlarında hissetmeli. Kırmızı ışıkta bile geçse infazı yanmalı. Böylece dışarıda iyileşebilir. Ama af olursa suçu silinir, dolayısıyla tekrar suça meyledebilir” ifadelerini kullanıyorlar.

BU KADAR MUTLU OLMUŞKEN...

Af ve Ceza İndirimi Platformu İstanbul Temsilcisi Tural af konusuyla ilgili yaptığı açıklamada; af ihtimalini ilk duyduğundan şu ana kadar kardeşi ile kurduğu hayalleri gerçekleştirebileceğini düşündüğünün altını çizerek, " Kardeşimin annesine, babasına kavuşacağı heyecanını yaşadım. ‘Çok şükür, şu ana kadar yaptığımız her şeyin karşılığını alıyoruz. Birileri bizim sesimizi duydu. Yaşadığımız haksızlıklar sonunda bitecek’ dedim. Annem havalara uçtu. Çocuğuna kavuşacağı düşüncesiyle çok sevindi. Her an evladı eve gelecek diye onun sevdiği yemekleri yapmaya, nevresim takımlarını iki üç günde bir değiştirmeye başladı.... Bu kadar mutlu olmuşken şimdi ciddi bir hayal kırıklığı yaşıyoruz” diyor.

Şu anda psikolojik olarak ailedeki herkesin dengesinin bozulduğuna dikkat çeken Tural, "Bize arifeyi yaşattılar ama bayramı yaşatmadılar. Önce gökyüzüne çıktık, sonra hızla tepetaklak aşağıya düştük." diyerek, “Af değil, cezalarda iyileştirme istiyoruz” dedi.

Af istemediklerini, Cezanın tamamen silinmesini istemediklerini belirten Tural; Cezalarda iyileştirme, cezanın belirli bir kısmı için şartlı tahliye ya da denetimli serbestlik istediklerini dile getirdi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 00:30
YORUM EKLE