banner434

banner433

CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanları Çalıştayı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde Sultanahmet’teki Tunuslu Hayreddin Paşa Konağı’nda bir araya gelen CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı sorunları masaya yatırdı.

Güncel 29.08.2019, 12:48 29.08.2019, 13:26
CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanları Çalıştayı

Ekrem İmamoğlu, Türkiye’nin 40 milyon nüfusunu barındıran ve ülke ekonomisinin GSMH’sının yüzde 70’lerini karşılayan kentleri yönettiklerini vurgulayan İmamoğlu, “İnsana dokunan ve toplumun varlığını eşit bireyler şekliyle bir şehirde yaşamı sağlayan bir belediyecilik, bizim öncelikli kavramımız." dedi.

Demokrasiyi, özellikle Cumhuriyet’in çağdaş kavramlarla var ettiği demokrat kuralların, şehirlerdeki varlığını önemsediklerini dile getiren İmamoğlu,"toplumun barış, huzur ve mutluluk içinde yaşamasını sağlamak bizim temel ilkelerimiz. Bu temel felsefemizin yanı sıra güncel konulara da masalarımızda mutlaka yer vereceğiz ve çözümler arayacağız” dedi. 

CHP'Lİ Büyükşehir Belediye Başkanları Bir Arada

Büyükşehir Belediye Başkanları Çalıştayı” adı altında düzenlenen etkinliğe İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu katıldı. 

CHP Büyükşehir Belediye Başkanları Çalıştayı

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak düzenli olarak bu tür çalıştaylar gerçekleştireceklerini vurgulayan İmamoğlu, “CHP’ye ait 11 büyükşehir belediyemizin toplam nüfusu 40 milyona yakın. Türkiye ekonomisinin neredeyse Gayri Safi Milli Hasılası’nın (GSMH) yüzde 70’lere yakını bu şehirlerde yaşatılıyor, büyütülüyor ve var ediliyor. Dolayısıyla, büyükşehir belediye başkanları olarak bizler sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Ülkemizin özellikle bu günlere yaşadığı bir kısım sorunlara başta ekonomi olmak üzere, özellikle toplumun içinde istihdam gibi yaşadığı birçok konuya yerel yönetimler olarak bizler nasıl katkıda bulunabiliriz, nasıl ortak akılla, iş birlikleriyle bu sürece değerli bir takım unsurlar katabiliriz ve aynı zamanda kendi iç işleyişimizle birlikte paylaşacağımız deneyimler ya da bir takım sorunların çözümlerindeki ortak süreçleri bu toplantılarda paylaşacağız” dedi.

Temel İlke ve Felsefemiz

Toplantılardan çıkacak sonuçları kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydeden Ekrem İmamoğlu, “Türkiye’mizin yeni nesil bir belediyeciliğe ihtiyaç duyduğunun, farklılaşmaya ihtiyaç duyduğunun, toplumun beklentilerine dönük 21’nci yüzyıla yakışan bir yerel yönetim anlayışıyla buluşması gerektiğinin hepimiz farkındayız. Bu yönüyle, özellikle insana dokunan ve toplumun varlığını eşit bireyler şekliyle bir şehirde yaşamı sağlayan bir belediyecilik, bizim öncelikli kavramımız. Tabi bu sosyal demokrat belediyeciliğin de en ana unsurlarından birisi. Demokrasiyi, özellikle Cumhuriyet’imizin çağdaş kavramlarla var ettiği demokrat kuralların, şehirlerdeki varlığını önemsiyoruz. Elbette ki toplumun barış, huzur ve mutluluk içinde yaşamasını sağlamak bizim temel ilkelerimiz. Bu temel felsefemizin yanı sıra güncel konulara da masalarımızda mutlaka yer vereceğiz ve çözümler arayacağız” dedi. 

ORTAK MASA VE ORTAK AKIL

Türkiye’nin güncel konusu mülteci sorunu, bütün şehirleri ilgilendirdiğini, Hele hele masada bulunan bazı şehirlerimizde ciddi anlamda sorun olduğunu, Başta İstanbul, Hatay, Mersin ve Adana gibi şehirlerimizde mülteci konusu gerçekten her şehrin önemli bir sorunu haline geldiğini, bu konuyu da değerlendireceklerini" belirtti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)