Alexa

Çocuk Mahkumlar Nasıl Kurtarıldı?

Adana E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda çocuk mahkumların kaldığı koğuşta çıkan yang çıkmıştı. Soruşturma sonrasında yeni detaylar ortaya çıktı.

Çocuk Mahkumlar Nasıl Kurtarıldı?

Kürkçüler Cezaevi Kampusü'nde bulunan Adana E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda, dün saat 23.20 sıralarında, çocuk mahkumların bulunduğu koğuşta yangın çıkmıştı. Koğuşlarını değiştirmek isteyen bir grup çocuk, cezaevi idaresinin dikkatini çekmek amacıyla yatakları kapının arkasına yığarak yangın çıkardığı ve daha sonra koğuşta bulunan banyoya sığınıp çeşmeleri açtığı belirtildi.

Yangın nedeniyle elektrik sigortasının atması ve yoğun dumanı fark eden vardiya amiri İnfaz Koruma Başmemuru Ali Elakılınç, olaydan 1 dakika sonra çocukların bulunduğu koğuşa gitti. Arka tarafında yataklar yığılı olan ve yangın nedeniyle ısınan kapıyı güçlükle açan Elakılınç, kendi hayatını tehlikeye atarak koğuşa girdi. İnfaz Koruma Başmemuru Elakılınç, bu sırada yanına gelen diğer cezaevi çalışanları ile birlikte yoğun duman altında bulunan koğuşta, banyoya kendilerini kapatan çocukları kısa sürede kurtararak tahliye etti. Çıkan yangında 6 çocuk mahkum ile Ali Elakılınç'ın da aralarında bulunduğu 5 infaz koruma memuru dumandan zehirlendi.

Cezaevinde görevli sağlık memurlarının ilk müdahaleyi yaptığı yaralılar, kısa sürede olay yerine gelen ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Tedaviye alınan çocuk mahkumlardan 3'ünün yoğun bakım ünitesindeki tedavisinin sürdüğü, durumu iyi olan 3 infaz koruma memurunun da taburcu edildiği öğrenildi.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, yangının çıktığı ceza infaz kurumuna gidip incelemelerde bulunurken, hastanede tedavi gören yaralıları da ziyaret etti. Ceza infaz kurumundaki yangının ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da çok yönlü soruşturma başlatıldı.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner325