Coronavirüs Af Getiriyor! (İnfaz Düzenlemesi Ne Zaman Çıktı mı)

Af geliyor mu? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi bir an önce çözün” talimatını verdi.

Güncel 22.03.2020, 00:14 12.04.2020, 03:21
Coronavirüs Af Getiriyor! (İnfaz Düzenlemesi Ne Zaman Çıktı mı)

Uzun zamandır mahkumlarla ilgili af tartışmaları devam etti. İnfaz indirim yasası ile ilgili çok şeyler konuşuldu. Mahkumlar ve yakınlarının af umuduyla yürekleri parçalayan feryatlarına kulak tıkandı.

Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli'nin ilk defa gündeme getirdiği İnfaz ceza yasası ile ilgili teklif (Af Yasası) mahkumların ve ailelerinin yüksek sesle kendilerini ifade etme zeminini oluşturdu. Bugün geldiğimiz noktada ceza infaz yasası, infaz indirimi veya af yasası yeniden gündemin zirvesinden ses getirmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyeleri ve AKP yöneticileriyle yaptığı toplantıda koronavirüs salgını nedeniyle infaz sistemi değişikliğinin TBMM gündemine getirilmesini istedi.

Hükümet yaklaşık 300 bin mahkûmun bulunduğu cezaevlerinde koronavirüs salgını riskine karşı infaz düzenlemesini çıkarmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bu işi bir an önce çözün” talimatı verdiği belirtiliyor. AK Parti Grup Yönetimi taslakları yeniden değerlendirerek düzenlemeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak.

Çankaya Köşkü’nde yapılan koronavirüs zirvesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile infaz düzenlemesi toplantısı yapıldı.Erdoğan, 18 yıldır bir infaz düzenlemesi kararının alınamadığını anlattığı toplantıda,, “Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi” dedi.

Koronavirüs dolayısıyla cezaevlerinin boşaltılması tartışmalarının da gündeme geldiği toplantıda Erdoğan, “Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi bir an önce çözün” emrini verdi. Ancak Erdoğan, TCK’daki cezasızlık düzenlemesinin aynı kalmasını ve “Cinsel suçlar, kasten adam öldürmek, uyuşturucu madde ticareti, örgütlü suçlar, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirlerin (tekrar suç işleyenler)” kapsam dışı bırakılmasını istedi.

Hürriyet’in ayrıntılarına ulaştığı taslakla cezasızlık algısı ortadan kaldıracak şekilde bir ay hapis cezası alan bile belirli bir süre cezaevinde kalacak.

Haber: Zafer Sağlık

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık