Alexa


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump Görüştütrump

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, telefonda görüştü. 

Güncel 14.01.2019, 20:53 17.01.2019, 02:01
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump Görüştütrump

 ABD Başkanı Donald Trump, telefonda  görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kürtler ile sorunu olmadığını anlattı.

Erdoğan, Trump'a Suriye'den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, Türkiye'nin ABD'ye her türlü desteğe hazır olduğunu ifade etti. Erdoğan-Trump görüşmesinde, Suriye'nin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikri de ele alındı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, ulusal güvenliğe tehdit oluşturan terör örgütleri ile mücadelenin amaçlandığını vurguladı. Görüşmede, ayrıca ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalındı. 

 Beştepe’den yapılan yazılı açıklamada şöyle:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Sayın Donald Trump ile bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye’de yaşanan son gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, mevkidaşının Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, bu çerçevede Türkiye olarak NATO müttefikimiz ABD’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu hatırlatmışlardır. Bölgede otorite boşluğu meydana gelmemesi için Münbiç Yol Haritası’nın tamamlanması, ayrıca çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan iki lider, kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değinmişlerdir."

Kaynak: CİHAN
Yorumlar (0)
23°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P