Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya Açıklaması

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak basın toplantısı düzenledi.

Güncel 08.04.2019, 21:13
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı görüşmeyle ilgili verdiği bilgide "O sır cümle var ya, o sır cümle aynen masadadır; bir gece ansızın gelmesi gereken veya gelinmesi gereken yere gelebiliriz" sözleriyle Suriye'ye olası bir askeri operasyonunun Rusya'daki görüşmede masaya gelecek konulardan biri olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin düzenlediği ortak basın toplantısında; "Suriye'nin kuzeyinde ülkemizin güvenliği ile Suriye'nin toprak bütünlüğüne tehdit oluşturacak bir yapıya göz yummayacağımızı ifade ettik."dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ile müşterek anlayış temelinde milli güvenliğimize kasteden terör odaklarını Suriye'den söküp atmakta kararlıyız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Bölgenin huzur ve istikrarı açısından DEAŞ nasıl büyük bir tehdit idiyse YPG, PKK da aynı mahiyette bir tehdittir. DEAŞ'ın tasfiyesiyle beraber benzeri örgütlerin, bu tehdidin de bertaraf edilmesi şart." şeklinde konuştu.

"İdlib'de şu an itibarıyla atmamız gereken adımları attık, atmaya da devam edeceğiz. Çünkü geri dönmemiz mümkün değil." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

- Gerek ikili ilişkilerimiz, gerek bölgesel sorunlar kapsamında yapacağımız görüşmelerle aramızda yoğun bir görüşme trafiği olacak. Üç tane anlaşma imzalanacak aramızda. Böylelikle geleceğe yönelik adımlar atmış oluyoruz. Sizin de ifade ettiğiniz gibi ticaret hacminde yüzde 15'lik bir artış söz konusu. Belirlediğimiz bir hedef vardı daha önce, 100 milyar dolar şeklinde.

- Şu anda bölgedeki terör eylemlerine karşı birlikte dayanışma halinde attığımız adımlardır. Özellikle tabi Suriye'de attığımız, atacağımız adımlar büyük önem arz ediyor. Bugünkü, üst düzey stratejik konsey toplantımızın bu açıdan büyük önem arz ettiğine inanıyorum. Tabi bakanlarımızın birbirleriyle yapacağı görüşmeler büyün önem arz ediyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova ziyareti öncesinde havaalanında da açıklamalarda bulunmuştu.

Erdoğan, bu toplantıyla Vladimir Putin ile yılbaşından itibaren üçüncü defa yüz yüze bir görüşme gerçekleştireceklerini ifade ederek, ziyaret sırasında ikili ilişkileri değerlendireceklerini, Suriye başta olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeleri ele alacaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya ile ilişkilerin ticaretten turizme, enerjiden kültüre tüm alanlarda gelişmeye devam ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıl yüzde 15'lik bir artışla 26 milyar dolara ulaşmış bulunuyor. Ancak bu rakamın çok daha üzerinde bir potansiyele sahip olduğumuza inanıyorum. Ziyaretimde ekonomik ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimizi, ticaret hacmimizi nasıl artırabileceğimizi Sayın Başkanla ele alma fırsatımız olacak. Ayrıca ülkemizde ve Rusya'da yatırımları, yatırım planları olan Türk ve Rus iş adamlarıyla da bu seyahatimizde bir araya geleceğiz ve Sayın Başkan Putin'le iş adamlarımıza hitap edecek, onlarla da görüş alışverişinde bulunacağız. Vize serbestisi konusu da elbette gündemimizde yer alan önemli bir başlık. Öncelikle hususi pasaport sahipleriyle tır şoförleri için vize muafiyetinin acilen uygulamaya geçmesi, sonrasında da bunun tüm vatandaşlarımıza teşmil edilecek şekilde genişletilmesi hedefimizdir."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017'de Moskova'daki Üst Düzey İşbirliği Konsey Toplantısında Putin ile 2019 yılının Türkiye ve Rusya karşılıklı kültür ve turizm yılı olmasını kararlaştırdıklarını ifade ederek, bu ziyareti sırasında Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından Bolşoy Tiyatrosu'nda sahnelenecek Troya operasıyla etkinliklere start verilmiş olacağını anlattı.

Kültür ve sanat faaliyetlerinin yıl boyunca karşılıklı olarak sürdürüleceğini vurgulayan Erdoğan, "Türkiye Rusya ilişkilerinin ana mekanizması olan Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin 8. toplantısının ikili ilişkilerimizde yeni ufuklara yol açacağına inanıyorum. Görüşmelerimiz kapsamında alacağımız kararların, imzalayacağımız anlaşmaların şimdiden ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." şeklinde konuştu.

Rusya'da sizin de yakından izlediği yoğun bir temas içindeyiz. 2010 yılında teşkil ettiğimiz üst düzey konsey toplantıları devam etmektedir. Bu toplantı Sayın Putin'le yılbaşından itibaren üçüncü yüz yüze bir görüşmeyi gerçekleştireceğimiz görüşme olacak. Suriye başta olmak üzere uluslararası ve ikili konuları ele alacağız. 

Türk ve Rus iş adamlarımızla da bir araya geleceğiz. Vize serbestisi de gündemimizde yer alan hususi bir başlık. Tır şöförleri için uygulanan vize muafiyetinin acilen devreye girmesi, daha sonra tüm vatandaşlarımız için gündeme alınması gündemimizde.

O sır cümle var ya, o sır cümle aynen masadadır; bir gece ansızın gelmesi gereken veya gelinmesi gereken yere gelebiliriz. Bu ziyaretimizde özellikle baş başa görüşmemizde ele alacağımız konularımızdandır. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)