Dava Açmak Ne Demektir?

Dava açmak isteyenlerin aklında açılan davaların ne kadar süreceğine dair soru işaretleri bulunmaktadır. Vatandaşın merak ettiği dava açmakla ilgili konuları haberimiz içeriğinde bulabilirsiniz. Peki, deva açmak ne demek?

Güncel 08.04.2021, 22:39 08.04.2021, 23:38
Dava Açmak Ne Demektir?

Dava açmak; insanların haklarını hukuki platformlarda araması anlamına gelir. Haksızlığa uğradığını veya hakkını alamadığını düşünen bir kişi ya da kurum; şansını Türk mahkemelerinde deneyebilir. Yapılan adil yargılamanın ardından kişi veya kuruma hakkı teslim edilecektir.

Dava açmak için mahkemeye bir dilekçe verilmelidir. Ancak, bu dilekçenin bazı özelliklere sahip olması şarttır. Buna ek olarak, dava dilekçesi ekinde dava harcının ve posta masraflarının ödendiğine dair makbuz olmalıdır. Bu makbuzun mahkemeye teslim edilmesiyle beraber resmi anlamda dava açılmış demektir.

Dava açmak için belirli bir prosedür izlenmelidir. Dava harcının ve posta masraflarının ödenmesi ve makbuzun teslim edilmesi dışında yasal olarak yapılması gereken bir şey yoktur. Ancak, dava açmak; ciddi sonuçları olan bir eylemdir. Dava açan kişilere farklı mali yükler getirebilir. Buna ek olarak, davanın sonuçlanması da zannedildiğinden uzun sürer.

Dava Açmak ile İlgili Olarak Bilinmesi Gerekenler

Dava açmak isteyenlerin aklında açılan davaların ne kadar süreceğine dair soru işaretleri bulunur. 2007 yılında bu konuyla ilgili olarak bir araştırma yapılmıştır. Buna göre, bir hukuk davasının karara bağlanması ortalama 202 gün sürmüştür. Bunun yanı sıra, davanın ne kadar süreceği niteliğine göre değişmektedir.

Ankara avukatı dava açmak isteyenlerin bu konuyla ilgili birtakım önyargıları bulunur. Sürecin uzun sürmesi ve maddi sonuçlarının olması ihtimalinden dolayı birçok kişi dava açmak istemez. Ancak, ortada haksızlığa uğrama veya hakkının yenmesi gibi bir durum söz konusu ise kişilerin dava açmasında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat, bireylerin dava açmadan evvel konuyu detaylı olarak düşünmesi gerekir. Davayı kazanma ihtimali kadar kaybetme ihtimali üzerinde de durulmalıdır. Kaybedilen bir dava söz konusu olduğunda davanın ne kadara mal olacağı ve yaşanacak zaman kaybı gibi etmenler dikkate alınmalıdır.

Dava Açmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dava açmak isteyenlerin bir avukattan hukuki yardım alması gerekir. Bunun yanı sıra, aşağıdaki hususlar da önem taşır.

  • Dava açmak için yeterli bilgiye sahip olunmalıdır.
  • Dava takibi konusunda kararlı olunmalıdır. Dava açılmasının ardından davanın takip edilmemesi; davanın reddedilmesine veya hiç açılmamış sayılmasına sebep olabilir.
  • Dava açmak isteyen kişinin davanın olumsuz sonuçlanması halinde karşısına çıkacak sonuçlara hazırlıklı olması gerekir.
  • Kişinin dava açmanın maliyetini karşılayabilmesi önemlidir.
  • Dava kaybı halinde karşılaşılabilecek ek maliyetlere karşı hazırlıklı olunmalıdır.
  • Kişinin hakkını araması adına dava açmak dışında farklı bir yöntemin olup olmadığını bilmesi gerekir.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)