Devlet Adamı Gün Sazak, 38 Yıl Önce Şehit Edildi

38 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu Şehit edilen eski Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak anılıyor. Gün Sazak büyük bir devlet adamıydı. Peki Gün Sazak kimdir?

Güncel 27.05.2018, 23:49 28.05.2018, 01:08
Devlet Adamı Gün Sazak, 38 Yıl Önce Şehit Edildi

Eski Gümrük ve Tekel Bakanı  Gün Sazak Şehit edilişinin 38. yılı. Gün Sazak, 27 Mayıs 1980’de uğradığı suikastte yaşamını yitirmişti.  Eski Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, Türk Milletinin, Türk devletinin ve Türk milliyetçiliğinin yüz akıydı. Örnek ve abide bir devlet adamı olan Sazak, Her zaman milletin menfaatlerini savuna, taviz vermeyen ahlaklı ve cesur bir bakandı.

GÜN SAZAK KİMDİR?

(Gün Sazak'ın hayatıyla ilgili genişbilgiye buradan ulaşabilirsiniz)

Gün Sazak, 1932’de Eskişahir’e bağlı Sazak köyünde doğdu. İlk ve orta tahsilini Eskişehir’de yaptı. Amerika’da tahsilinden sonra yurda döndü. Gün Sazak, politikaya atılarak, MHP Genel Başkan Yardımcısı oldu.  Süleyman Demirel tarafından 21 Temmuz 1977’de kurulan AP-MSP-MHP koalisyonundan oluşan 2. Milliyetçi Cephe Hükümeti’nde Meclis dışından Gümrük ve Tekel Bakanı oldu.  27 Mayıs 1980 tarihinde eşi ile gittiği bir ziyaretten dönüp arabadan eşyalarını indirirken yasa dışı Devrimci Sol militanları tarafından çapraz ateşe alınarak şehit edildi. MHP Genelbaşkan yardımcısı olan Sazak, Eskişehir’in Sazak köyünde toprağa verildi.  

Merhum Gün Sazak'a Allah'tan rahmet diliyoruz.

olumunun 38. yili gün sazak


 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)