Devremülk alırken nelere dikkat edilmeli?

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte Devremülke olan talepte artmaya başladı. Uzmanlar, Devremülk yatırımı yapmak isteyenler satış öncesi düzenlenen sözleşmede yer alan maddeler konusunda avukatlara danışarak hareket etmelerini öneriyor.

Güncel 20.06.2019, 12:26 20.06.2019, 13:37
Devremülk alırken nelere dikkat edilmeli?

-Devremülklerin tercih edilmesinin başlıca sebepleri arasında diğer tatil seçeneklerine oranla daha ekonomik olması geliyor. 

RE/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, “Devremülk sözleşmeleri dikkatle incelenmeli, özellikle sözleşmede yer alan yıllık bakım masrafları, dönem süresi ve devir teslim kurallarının detayları açık olmalı” dedi.

Çok sayıda ortak tarafından satın alınan ve her ortağın belirli zaman dilimlerinde kullanabildiği devremülk konutlar son dönemde daha çok tercih ediliyor. Uygun fiyatlı devremülklerin sayısının artmasıyla beraber satın alma aşamasında taraflar arasında gerçekleştirilen sözleşmelerin de önemi artıyor. Sözleşmede yer alan yıllık bakım masrafları, dönem süresi ve devir teslim kurallarının önemine dikkat çekilen, Murat Goldştayn, devremülk satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Devremülklerin güvenli emlak yatırımları olduğunun belirten Murat Goldştayn, Devremülklerin tatil için hala en çok tercih edilen alternatifler arasında geldiğini, diğer tatil seçeneklerine göre daha ekonomik olmasıyla öne çıkan devremülklerin satın alma aşamasında dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunduğuna dikkat çekti.

2015 yılında yayınlanan “Devre tatil ve uzun süreli tatil hizmeti sözleşmeleri yönetmeliği” ile taraflar arasındaki yükümlülükler belirlendiğini belirten Goldştayn "Devremülk yatırımı yapmak isteyenlerin satış öncesi düzenlenen sözleşmede yer alan maddeler konusunda avukatlara danışarak hareket etmelerini öneriyoruz” dedi.

Bakım, onarım masraflarına dikkat!

Devremülk satın alırken en çok dikkat edilmesi gerekenler sıralayan Goldştayn, “Öncelikle satın alacağınız firma hakkında detaylı bir araştırma yapın, devremülkün bakım-onarım, işletme gideri adı altında talep edilen bedelleri netleştirin, satın alınacak devremülk yapım aşamasındaysa teslimat tarihin için teminat ve sigorta talep edin” dedi.

Devremülklerin başka bir kişiye satışı ve devredilmesinin uzun bir süreci kapsadığını, Bu tip konutları uzun vadeli yatırım aracı olarak konumlandırmakta fayda bulunduğunu belirten Goldştayn, uzun vadeli düşünüldüğünde alıcısına kazandıran devremülkleri bir yatırım aracı olarak da görmek mümkün olduğunu söyledi

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)