Dinamik Denetim Modeli Ne Demek?

İçişleri Bakanlığından valiliklere Kovid-19 tedbirlerine yönelik "Dinamik Denetim Süreci" konulu genelge gönderildi. Peki, Dinamik Denetim Modeli nedir? veya Dinamik Denetim Süreci ne demek?

Güncel 06.03.2021, 00:30
Dinamik Denetim Modeli Ne Demek?

Dinamik Denetim Modeli veya Dinamik Denetim Süreci ne demek vatandaşlar anlam vermeye çalışıyor. İçişleri Bakanlığından valiliklere Kovid-19 tedbirlerine yönelik "Dinamik Denetim Süreci" konulu genelge göndererek kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için talimatlar verdi. Peki, Dinamik Denetim Modeli nedir, Dinamik Denetim Süreci ne demek? 

İçişleri Bakanı Soylu, koronavirüs tedbirlerinde normalleşme adımının ardından, 'Dinamik Denetim Modeli'ne geçileceğini ve ülke genelinde 260 bin personelle denetim yapılacağını açıkladı. Bu açıklamadan çıkan anlam daha öncesinden daha sıkı denetimler yapılacak, kurallara uymayanlara anında ceza yazılacak.

İçişleri Bakanlığından valiliklere Kovid-19 tedbirlerine yönelik "Dinamik Denetim Süreci" konulu genelgesinde 4 Mart Perşembe günü 260 bin denetim personelinin katılımıyla ülke genelinde yoğunlaştırılmış dinamik denetim faaliyetleri başlatılacağı belirtiliyor. Bu genelgede, kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için temizlik, maske, mesafe prensiplerinin yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince uyulmasının önemi anlatılıyor. Bunun yanında denetim faaliyetlerinin etkinliği ve sürekliliğinin de büyük bir etken olarak görüldüğü vurgulanıyor.

Dinamik Denetim nedir? Dinamik Denetim Süreci maddeleri nelerdir?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kontrollü normalleşme döneminde 'Dinamik Denetim Modeli'ne geçildiğini açıklamasının ardından dinamik denetim modeli de dikkat çekti. Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Soylu, "14 maddelik uygulama, birçok kurum ve kuruluşla eşgüdüm içerisinde gerçekleştirilecektir. Yarın 260 bin personelle denetim gerçekleştireceğiz" dedi. 

 1.  Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda yürütülen denetim faaliyetlerine; tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve meslek odalarının azami seviyede destek [personel, araç, malzeme vb.] vermesi sağlanacak. 
 2. Vali ve kaymakamlarca, her bir il/ilçe müdürünün (milli eğitim müdürü, tarım ve orman müdürü, gençlik ve spor müdürü, defterdar/malmüdürü vb.) başkanlığında kolluk ve diğer kamu personelinden oluşan genel denetim ekipleri oluşturulacak. Bu ekiplerin vali, vali yardımcısı, kaymakamlar ve il/ilçe müdürlerinin başkanlığında düzenli olarak her gün sahada denetim yapmaları sağlanacak. 
 3. Her bir belediyede bulunan zabıta personelinden her ekip en az üç zabıta personelinden müteşekkil Belediye Denetim Ekibi, İl Özel Idareleri personelinden en fazla üç personelden müteşekkil şekilde ve her bir ilçeye en az bir ekip düşecek şekilde ekipler İl Özel idaresi Denetim Ekibi oluşturacaklar. 
 4. Dinamik denetim faaliyetlerinde kent güvenlik yönetim sistemleri ve kameralardan elde edilen görüntü kayıtlarından faydalanılarak tedbirlere aykırı uygulamalara ceza kesilebilecek 
 5. Dinamik denetim faaliyetlerine vatandaşlarımız da etkin şekilde katılım sağlayabilecek. Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile yapılan ihbarlar İI/İlçe Salgin Denetim Merkezi (İSDEM) yazılımı entegrasyonuyla anlık olarak denetim ekiplerine ulaşacak ihbarlarin yerinde kontrolü vakit kaybetmeksizin gerçekleştirilecek. 
 6. Yüzde 50 kapasite sınırlamasıyla hizmet vermesine izin verilen her esnaf, haftada en az bir kez denetlenecek. 
 7. Katılımı azami 300 kişiyle sınırlandırılan genel kurul gibi etkinliklerde kısıtlamanın denetlenmesi için en az bir kamu personeli görevlendirilecek. Kurallara uyulmadiği tespit edilmesi halinde ceza kesilecek. 
 8. Konaklama tesislerine dair daha önceki Genelgeler ve Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kuralların sıkı sıkıya takibi sağlanacak, müzik (canli müzik dahil) yayını ve eğlence düzenlenmesine dair kısıtlamaların uygulanmasına dinamik denetim modeli sürecinde de devam edilecektir. 
 9. Kontrollü normalleşme döneminde kurallara uymanın her zamankinden daha önemli olduğu, görsel, yazılı medya ve anonslar ile vatandaşlarımıza hatırlatılacak. 
 10. Kolluk birimleri ve denetim ekipleri tarafından yürütülecek denetim faaliyetleri; vatandaşlarımıza rehberlik edecek şekilde olacak ve vatandaşlarımız' kurallara uymaları noktasında sorumlu davranmaya davet edecek şekilde olacak. Kurallara aykırılıkta ısrar eden, suistimal edici davranışlarda bulunan yerler, geçici olarak faaliyetten men edilebilecek. 
 11. Vali ve Kaymakamlar koordinesinde 4 Mart Perşembe günü toplam 260.000 denetim personelinin katılımıyla yoğunlaştırılmış dinamik denetim faaliyetleri başlatılacak. 
 12. Dinamik Denetim Faaliyetleri, 7/24 esasına göre süreklilik taşıyacak. Denetimlerin sürekliliği, planlı icrası ve konu/faaliyet bazlı gerçekleştirilmesine dikkat edilecek. 
 13. Valiler ve kaymakamlarca, mahalle idare birimleri, ilgili meslek oda başkanları, STK'lar, OSB yetkilileri/temsilcileriyle acılen toplantı yapılarak kontrollü normalleşme döneminin sürekliliği için sürece destek vermelerinin önemi anlatılacak. 
 14. Valilerimizce illerinde salgının seyrini etkileyen (olumlu-olumsuz] her türlü faktörün [Hçeler arası farklılıklar, il nüfusunun yaş ortalaması, il dışından kaynaklı sorunlar vb. il bazlı özel sebepler] analiz edileceği ve bu faktörlere yönelik alınan/ahnması gereken tedbirler ile yürütülen/yürütülecek olan faaliyetlerin yer alacağı İl Salgın Risk Azaltma Planı (SARAP) Ivedilikle hazırlanacaktır. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)