Alexa


Doç. Dr. Cem Arıtürk, Merhaba, 'Yeni Normal'

“Yeni Normal” sürecinde, salgın kurallarını sıkıca uygulayarak günlük hayata devam edilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Cem Arıtürk, “yeni normal” olarak adlandırılan önümüzdeki süreçte neler yapmamız gerekiyor? Nasıl bir dönem bizi bekliyor?

Güncel 08.05.2020, 00:11 08.05.2020, 01:18
Doç. Dr. Cem Arıtürk, Merhaba, 'Yeni Normal'

Doç. Dr. Cem Arıtürk, sıkça telaffuz edilen “Yeni Normal” sürecinde, kurallar uygulanarak günlük hayata devam edilmesi gerektiğini belirtti. Peki nedir bu “Yeni Normal”?

COVID-19 salgınının kontrol altına alınmaya başlandığının söylendiğini, vaka sayılarının azalmaya ve iyileşen hasta sayılarının artmaya başladığını belirten Arıtürk, "Yoğun bakım ihtiyacı olan ve hayatını kaybeden insanların sayısı da belirgin biçimde azalıyor. Tüm bu veriler, ülkemizdeki salgının etkilerinin en azından artış sürecini tamamladığını ve önlemlere dikkat edildiği takdirde gerileme sürecinin başladığını gösteriyor. Ancak bu iyilik halinin rehavetiyle, bugüne kadar hem bireysel hem toplumsal düzeyde almış olduğumuz önlemleri gevşetmememiz gerekiyor. Peki “yeni normal” olarak adlandırılan önümüzdeki süreçte neler yapmamız gerekiyor? Nasıl bir dönem bizi bekliyor?" dedi.

Kalp attıkça umut vardır

“Yeni normal” dönemde, salgının devam ettiğini unutmadan, belirlenen kurallara uymaya devam edildiği sürece hastalığın önüne geçmenin mümkün olacağını ifade eden Doç. Dr. Cem Arıtürk, bir anda yok olmuş sosyal hayattan, evlere kapanmanın getirdiği psikolojik sorunlardan ve yeni düzenin bilinmezliğinden tedirgin olunduğuna dikkat çekerek, "kalp attıkça umut vardır. Kalbimiz attıkça ve umudumuz yeşerdikçe alışabilme potansiyelimiz ve öğrenebilme kabiliyetimiz ile hayata tutunacak ve fizyolojik, psikolojik ve sosyal açılardan bizi gerçekten zorlayan bu süreci zor da olsa aşacağımızdan şüphem yok. Bu nedenle hayatımıza kaldığımız yerden ancak bazı yeni kurallara daha fazla dikkat ederek devam edeceğiz.” dedi.

Peki nedir bu “Yeni Normal”?

 “Yeni normal” olarak tariflenen düzenin insanın sosyal ve kültürel yapısı nedeni ile zaten dikkat ediyor olması gereken kurallar bütününden meydana geldiğini belirten Doç. Dr. Arıtürk, "Aslında bu sözlerine şöyle devam etti: “Bu kuralları bireylerin kendi başlarına alması gereken önlemler ve toplumun belli yeni kurallar doğrultusunda kolektif olarak dikkat etmesi gereken kurallar olarak iki kısımda inceleyebiliriz. Bireysel açıdan değerlendirmek gerekirse özellikle el hijyeni olmak üzere, hijyen kurallarına dikkat etmek; yeni normalin ilk maddesi olarak sayılabilir. Bu çerçevede ellerin gün içinde sıkça ve kuralına uygun şekilde yıkanması ya da dezenfekte edilmesi hatırlanmalıdır. Bunun yanında sosyal mesafeyi korumak ve diğer bir birey ile 1,5 metre mesafeden daha yakında bulunmamak ve dolayısı ile sosyal ortamlarda kalabalık oluşturmamak diğer bir madde. Bu da normal hayatımızda, medeniyet gereği diğer bir bireyin kişisel alan kavramına saygımızdan ötürü zaten uymamız gereken bir kural. Aslında bugüne kadar hayatımızda olmayan ve alışması en zor olabilecek madde ise maske kullanımı. Bir cerrah olarak ameliyathane ortamlarında zaten alışık olduğum maske kullanımının bundan böyle sosyal alanlarda gerekeceğini mutlaka belirtmem lazım." dedi.

Hastalığa karşı koruma sağlandıktan sonra

Her meslek grubunun kendileri için belirtilen zamanlarda ve mesai sürelerinde çalışmaları çok önemli olduğunu ifade eden Arıtürk, "Özellikle AVM gibi kapalı ve kalabalık olunabilecek alanlarda kurallardaki en ufak gevşeklikler önü alınamayacak yeni ataklara sebep olabilir. Kuaför gibi yakın temas hizmet sektör çalışanlarının kendileri için koyulan kurallara riayet etmeleri, restoran ve kafe gibi işletmelerin kalabalık olmayacak ve belirtilen mesafe kurallarına uyacak şekilde yeni düzenlemeleri aksatmamaları bu başlıkta dikkat edilmesi gereken diğer kurallardan. Aşı çalışmaları tamamlandıktan ve hastalığa karşı koruma sağlandıktan sonra ise “yeni normal” olarak tanımladığımız düzeni tekrar konuşur hale gelebileceğiz.” dedi.

Yorumlar (0)
13°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P