Yandex Metrika

Doç. Dr. Okur: Türkiye’nin en büyük yanlışı...

'Terör Sarmalında Türkiye ve Dünya' başlıklı Panelde konuşan Doç. Dr. Mehmet Akif Okur ; PKK ve IŞİD'in ortak yanının Devlet kurmak istemeleri olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Okur: Türkiye’nin en büyük yanlışı...
30 Kasım 2015 Pazartesi 00:54

Türk Ocakları Genel Merkezi ve Türkiye Kamu-Sen işbirliğiyle 'Terör Sarmalında Türkiye ve Dünya' başlıklı Panelde konuşan Doç. Dr. Mehmet Akif Okur ; PKK ve IŞİD'in ortak yanının Devlet kurmak istemeleri olduğunu söyledi.

'Terör, devlet dışı aktörlerin gerçekleştirdiği şiddet olayıdır' tanımlamasıyla konuşmasına başlayan Okur, 1990’lı yılların ardından yani iki kutuplu dünya düzeninin yıkılmasıyla birlikte dünyada terör olaylarının artış gösterdiğini, tarihler 2010lu yıllara geldiğinde ise bu olayların katlanarak arttığını ifade etti. Uluslararası sistemde bir değişim içerisinde olduğumuzu söyleyen Okur, artık çok kutuplu bir dünya düzeninin ortaya çıkacağını belirtti.

PKK ve IŞİD saldırılarına da değinen Doç. Dr. Mehmet Akif Okur, Suriye meselesinin bu iki örgütün güçlenmesinde önemli bir saha olduğunu da dinleyicilerle paylaştı.

PKK ve IŞİD’in ortak yanlarına değinen Okur, iki terör örgütünün de devlet kurmak istediğini anlattı. PKK’nın Türkiye’de devlet otoritesini ortadan kaldırmak için hamleler yaptığını belirten Okur, devlet otoritesinden yoksun bir ortamın IŞİD’in de işine geldiğini ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK YANLIŞI SURİYE’DEKİ PKK KANTONLARINA GÖZ YUMMASI OLDU”

Türkiye’nin politikalarını da anlatan Okur, “Türkiye’nin en büyük yanlışı Suriye’de PKK kantonlarının kurulmasına göz yumması oldu” dedi. Böylece örgüt yönetiminin kantonlarla tatmin olacağının ve Türkiye ile uğraşmayacağının öngörüldüğünü ifade eden Okur, bu öngörünün yanlış çıktığını, Suriye’de özgüven tazeleyen PKK’nın orada yaptıklarını Türkiye’de de yapmaya çalıştığını belirtti.

PKK’nın Suriye’deki kazanımlarından da bahseden Okur, Avrupa diplomasisi ile ilişkilerini geliştirdiğini ve düzenli ordu konusunda adımlar attığını da sözlerine ekledi. Terörün çözümü için önerilerde bulunan Okur, tehditleri doğru tespit edip, yaşananlardan doğru dersler çıkarıldığı takdirde terörle mücadelede kazanan tarafın Türkiye olacağını söyledi.


MEHMET AKİF OKUR KİMDİR?

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi, İİBF, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, “Hegemonya Yaklaşımları Çerçevesinde Bir Dış Politika aracı olarak İnsan Hakları” başlıklı çalışmasıyla yüksek lisansını, “Hegemonya ve İmparatorluk Tartışmaları Bağlamında Irak Savaşı’nın Politikası” başlıklı teziyle de 2008’de doktorasını tamamladı. 2010 yılında Uluslararası İlişkiler Doçenti ünvanını kazandı.

2009 yılında Erasmus Öğretim Üyesi Hareketliliği Programı Çerçevesinde İtalya’da University of Foggia’da (Universita’ Delgi Studi Di Foggia) lisans üstü düzeyde ders verdi.

2009 yılında Çin’in Şangay şehrindeki Fudan Üniversitesi’ne “Dünya Düzenindeki Değişimler ve Ortadoğu” konulu konferans vermek ve görüşmeler yapmak üzere davet edildi.

Ağustos-Aralık 2010’da Georgia State University, Middle East Institute’de misafir öğretim üyesi olarak Ortadoğu üzerine çalışmalar yaptı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Uluslararası İlişkilerde Temel Kavram ve Gelişmeler, Gazi Üniversitesi, İİBF, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Türkçe ve İngilizce dillerinde Uluslararası Politika ve Uluslararası İlişkiler Teorileri derslerini vermiştir.

Ortadoğu ve Orta Asya Çalışmaları, Amerikan Dış Politikası ve Uluslararası Politik Ekonomi Okur’un temel ilgi alanları arasında yer almaktadır.

Okur’un uluslararası bilimsel toplantılarda sunduğu tebliğlerin yanı sıra bilimsel dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Okur’un yayınlanmış kitapları ise şunlardır:

Okur, Mehmet Akif, Yeni Çağın Eşiğinden Avrasya’nın Kalbine Bakmak, Tarihten Günümüze Orta Asya’nın jeopolitiği Üzerine Düşünceler, Yesevi Üniversitesi Yayınları, 2011

Okur, Mehmet Akif, Emperyalizm, Hegemonya, İmparatorluk: Tarihsel Dünya Düzenleri ve Irak’ın İşgali, A kitap, Ankara, 2010

Bostanoğlu, Burcu ve Okur, Mehmet Akif, Uluslararası İlişkilerde Eleştirel Kuram, Hegemonya, Medeniyetler ve Robert W. Cox, Gazi Kitabevi, Ankara, (2008)İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.