Alexa

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir web sitesi kurmak istiyorsanız, sahip olmanız gereken ilk şey domain, yani alan adıdır.

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir web sitesi kurmak istiyorsanız, sahip olmanız gereken ilk şey domain, yani alan adıdır. Domain; internet tarayıcılarına yazılan site adresleridir.

Domain sorgulama her ne kadar kolay gibi görünse de, aslında bilinçli şekilde en doğru domaini seçmek zahmetli bir iştir. Özellikle birçok alan adının web masterlar tarafından alınmış olması, bu konun çok daha zor bir hal almasına sebep olmaktadır.

Alan adı sorgulamak için öncelikle domain satışı yapan bir siteye girmelisiniz. Ardından burada istediğiniz alan adını aratmalısınız. Birkaç saniye sonra istediğiniz alan adının boşta olup olmadığı bilgisine ulaşabilirsiniz. Peki, alan adı seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaları biliyor musunuz? İşte domain seçiminde dikkat edilmesi gerekenler…

Kısa Alan Adlarını Tercih Edin

Şirket adınız ne kadar uzun olursa olsun, iyi bir internet deneyimi için kısaltma kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylece kullanıcıların aklında kalıcılığınız artar ve sizi çok daha kolay bulurlar.

Doğru Alan Adı Uzantısını Seçmelisiniz

Alan adınızı seçmeden önce kurumunuz ile ilgili olan uzantıyı seçtiğinizden emin olmalısınız. .com, .net, ya da. org uzantılarından, işletmenize veya kurumunuza uygun olanını seçebilirsiniz.

Harf Hatalarına Dikkat Edin

Satın almayı düşündüğünüz alan adını,  satın alma aşamasından önce mutlaka kontrol edin ve yazım denetimi yapın. Böylece alan adınızda olabilecek yazım hatalarının önüne geçmiş olursunuz.

Diğer Alan Adı Uzantılarını da Kontrol Edin

Örneğin, .com uzantılı alan adınızın .net gibi diğer uzantılarını da kontrol etmelisiniz. Hatta bunlar boştaysa satın almanız önerilir. Çünkü farklı uzantılı dahi olsa sizinle aynı alan adını taşıyan bir web sitesinin varlığı size engel olabilir, ziyaretçi trafiğinin bölünmesine neden olabilir.

Tire Kullanmayın

Alan adınızı satın alırken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de tire ayıracı kullanımıdır. Mümkünse tire kullanmak yerine bitişik domain kullanın. İlla ki kullanmanız gerekirse, en fazla 1 adet tire kullanmanızda yarar var.

Anahtar Kelime Analizi Yapın

Google arama trendlerini kullanarak, kullanmak istediğiniz kelimenin arama hacmi hakkında fikir sahibi olun. Bu ileride sitenizi ziyaret eden kişi sayısını etkileyecek önemli konulardan biridir. Bu yüzden atlamamanız gerekir.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 02:04
YORUM EKLE