Dr. Tanık, Krizi Kapitalistler İçin Değil de Halk için Fırsata Dönüştürebiliriz

Türk Tabipleri Birliği Etik Kurulu Başkanı Dr. Feride Aksu Tanık, "Sağlık Bakanının açıkladığı sayılar dışında verilere ulaşamıyoruz. Dolayısıyla böyle olması gerektiği konusunda uyarma görevimizi yerine getiriyoruz. " dedi.

Güncel 07.05.2020, 22:42
Dr. Tanık, Krizi Kapitalistler İçin Değil de Halk için Fırsata Dönüştürebiliriz

TTB’den Dr. Tanık: "Salgın geldi kuşlar geri döndü. Krizi kapitalistler için değil halk için fırsata çevirelim" ifadelerini kullanarak, "Kentimize kuşlar geri döndü, havamız daha temiz, boğaza yunuslar geldi ve atık üretmeden çevreyi kirletmeden de yaşam mümkün. Salgına belki böyle bir fırsat olarak bakabiliriz. ’’ dedi.

Türk Tabipleri Birliği Etik Kurulu Başkanı Dr. Feride Aksu Tanık, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası programında salgın sürecini değerlendirerek,  "Krizi kapitalistler için değil de halk için fırsata dönüştürebiliriz. Kentimize kuşlar geri döndü, havamız daha temiz, boğaza yunuslar geldi ve atık üretmeden çevreyi kirletmeden de yaşam mümkün. Salgına belki böyle bir fırsat olarak bakabiliriz” dedi.

“Hiçbir zaman 11 Mart öncesine dönmeyeceğiz” ifadelerini kullanan Dr. Tanık, koronavirüs verileri konusunda Türk Tabipleri Birliği’nin soruları olduğunu belirtti:

“AVM AÇIKLAMASI BANA GÖRE ERKEN”

Dünya çok salgınlar deneyimlediğini, bilgi, ideoloji ve politika arasında geçen bir öykü ve bu öykünün nasıl seyredeceği, toplumları nasıl etkileyeceği konusunda hükümetler çok ciddi bir rol üstlendiklerini belirterek şunları söyledi: "Hükümetler bilimin ve kanıtın politika ve planlarını nasıl belirleyeceğine karar veriler ama aynı zamanda politika ve planları da onlar uygularlar. Her salgın, sonrasın yeni bir ekolojik dengeye yol açar. Hiçbir zaman 11 Mart’ın öncesine dönmeyeceğiz. Salgın eğrisinin yönünün ne olacağına ilişkin kararları doğal olarak ülkeyi yönetenler veriyorlar. Biz TTB olarak şunu söylüyoruz. Bu kararı verirken Epidemiyolojik verilere dayanmalıyız. Hastalıkla ilgili rakamları bilmeliyiz. Hastalık belirtileri çıktıktan sonra 48 saat içinde kuşkulu vakaların ne kadarına test yapabiliyoruz? Vakaların ne kadarı 24 saat içinde izole edilebiliyor? Temaslıların ne kadarına karantina uygulanabiliyor?“

Sağlık Bakanının açıkladığı sayılar dışında verilere ulaşamıyoruz. Dolayısıyla böyle olması gerektiği konusunda uyarma görevimizi yerine getiriyoruz. AVM’lerin açılması bana biraz erken görünüyor. Salgının nasıl seyredeceği halkın önlemleri ne kadar benimsediğiyle çok bağlantılı. Bir virüs bulaştı ve hayatımız değişti.

Krizi kapitalistler için değil de halk için fırsata dönüştürebiliriz

Türk Tabipleri Birliği Etik Kurulu Başkanı Dr. Feride Aksu Tanık, Çin örneğine bakacak olursak termal kameralarla insanların kimliklerini ayırt ederek gözetlendiği çok mucizevi hastalık takip sistemi olarak görülebildiğini, Ama aynı zamanda insanların özel yaşamlarının mahremiyetini de ortadan kaldıran ve sadece gözetlendiği bir ortamda yaşanan bir sosyal coğrafyaya zorunlu kıldığını belirterek, "Dijital teknolojilerin geliştiği çağda bunların özgürlükleri kısıtlayıcı şekilde kullanılma olasılığı var. Türkiye’de bu eğilim çok rahatlıkla sirayet edebilir ama özgürlüklerden ödün vermeden demokrasinin, hak ve özgürlüklerin, kişi mahrumiyetinin korunması çok önemlidir. Otoriterleşmeye yol açmaması gerekir salgın mücadelesinin. Krizi kapitalistler için değil de halk için fırsata dönüştürebiliriz. Kentimize kuşlar geri döndü, havamız daha temiz, boğaza yunuslar geldi ve atık üretmeden çevreyi kirletmeden de yaşam mümkün. Salgına belki böyle bir fırsat olarak bakabiliriz. ’’ dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)