Alexa

Düzce'de AKUT Ekipleri 10 Gündür Sahada

Düzce'de etkili sağanak nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanda kaybolan iki çocuğu arama çalışmalarına tekrar başlandı. AKUT İstanbul ve Kocaeli ekibine Bozüyük ekibi destek verdi.

Düzce'de AKUT Ekipleri 10 Gündür Sahada

Düzce'de meydana gelen sel ve heyelanda kaybolan iki çocuğun bulunması için arama çalışmalarına tekrar başlandı. Dün operasyona devam eden AKUT İstanbul ve Kocaeli ekibine bugün Bozüyük ekibi katıldı.

AKUT, AFAD, Jandarma Arama-Kurtarma (JAK) ve birçok sivil toplum kuruluşu selden en fazla etkilenen Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım ve Uğurlu ile merkeze bağlı Melenağzı köylerinde dere yataklarıyla su taşkınlarının olduğu bölgede kaybolan Kağan Töngel (3) ile İlayda Sinem Kaplan'ı (7) bulmak için çalışma yürütüyor.

Düzce’ye bağlı Cumayeri ile Akçakoca ilçelerinde ve Sakarya’nın Melen Çayı çevresinde birçok köyde yağış ve heyelan nedeniyle sel ve toprak kaymaları yaşandı, çok sayıda ev ve tarım alanı sular altında kaldı. İlçelere bağlı köy yolları sel ve heyelan nedeniyle kapandı. yüzlerce kişi mahsur kaldı.

AKUT İstanbul, Kocaeli ve Eskişehir ekibi meteorolojiden gelen şiddetli yağış, sel ve heyelan uyarıları üzerine teyakkuz halinde beklemeye geçti. AFAD ve 112’den gelen destek çağrısı üzerine her an meydana gelebilecek afet ve acil durumlara karşı hazırlıklı olan ve eğitimlerine de aralıksız devam ettiren AKUT gönüllüleri 15 kişilik bir ekiple mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için harekete geçti.

AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Recep Şalcı felaketle ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

DAĞ YOLLARI KULLANILDI

"18 Temmuz’da AFAD Düzce Müdahale Müdürlüğü'nden yapılan ihbar ile Düzce bölgesinde yoğun yağıştan dolayı sel ve su baskınları olduğu bilgisi tarafımıza ulaştı. Konu hızlı bir şekilde değerlendirip Acil Durum Yönetimi sistemimiz devreye sokuldu. İlk etapta İstanbul, Kocaeli ve Eskişehir’den yola çıkan ekiplerimiz hızlı bir şekilde bölgeye ulaştı. Ulaşım imkânlarının kısıtlı olması nedeniyle özellikle dağ yollarını kullanılarak Uğurlu köyüne ulaştı.

GÜVENLİ BÖLGEYE TAHLİYELERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

19 Temmuz 2019 tarihinde AFAD ile koordinasyon çalışmaları başlatıldı ve ekiplerimiz sahada olası ihbarları değerlendirdi, yapılan görüşmeler sonucunda planlamalar gerçekleştirildi. Elmadere Yeşiltepe’de mahsur kalan iki kişinin olduğu bilgisi üzerine 6 kişilik kurtarma ekibi bölgeye gönderildi. Yapılan çalışma sonucu kazazedelerin güvenli bölgeye tahliyesi gerçekleştirildi. 8 kişilik ekibimiz de Esma Hanım güzergahında derenin çevresinde kıyı aramalarını gerçekleştirdi.

CENAZENİN TAHLİYESİNE DESTEK

20 Temmuz’da 15 kişilik AKUT ekibi çalışmaları devam ettirildi, özellikle cenazelerin aranması için yapılan planlama üzerine derenin sağ ve sol tarafları yaklaşık 6 kilometrelik bir hat boyunca arandı. 21 Temmuz’da 14 kişilik ekibimiz Melenağzı’nda yapılan koordinasyon toplantısı sonucunda Esmahanım istikametinde çalışmalara tekrar başladı. O gün Jandarma tarafından bulunan cenazenin tahliyesine destek verildi."

ORTAK BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ

Aynı gün yapılan değerlendirmeler sonucu ekibimizin bölgeden ayrıldığını ancak 2 cenazenin hala bulunamaması nedeniyle bölgeye tekrar arama kurtarma yapılması için ekip gönderildiği bilgisini veren Şalcı yaptığı açıklamada; ‘Düzce'de meydana gelen bu faciada arama kurtarma ekipleri güzel ve itinalı bir çalışma örneği gösterdi. Üzülerek söylemek lazım ki sel ve heyelanların birlikte oluşturduğu bu facia, arama kurtarma faaliyetlerini zorlaştırılan bir süreci beraberinde getirmiştir. AFAD, JAK, UMKE ve birçok STK'dan oluşan arama kurtarma grupları ortak bir çalışma yürüttü ve iyi bir koordinasyon ile çalışmaları devam etmektedir. Temennimiz, bundan sonra bu tür olayların olmaması ve bu tür afetlerin öncesinde gerekli önemlerin alınmasıdır. Düzce'de hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz’ dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2019, 22:59
YORUM EKLE