EKG Derneği Başkanı Metin Akgün, Basın Bir Milletin Ortak Sesidir?

EKG Derneği Başkanı Akgün, 24 Temmuz Basın Bayramı Dolayısıyla yayınladığı mesajda, 24 Temmuz günü Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı.

Güncel 24.07.2021, 18:27
EKG Derneği Başkanı Metin Akgün, Basın Bir Milletin Ortak Sesidir?

EKG Derneği Başkanı Metin Akgün, Basın, Bir Milletin Ortak Sesi olduğunu belirterek,  24 Temmuz Basın Bayramı Dolayısıyla yayımladığı mesajda, gazete, radyo ve ulusal ajans temsilcilerinin, tüm basın çalışanlarının gününü kutladı.

24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle her yıl 24 Temmuz günü Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlandığına dikkat çeken Metin Akgün, "Demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olan basın; ilkeli, doğru, tarafsız ve hızlı bir şekilde çalışarak, halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen önemli bir kurumdur." dedi.

Yılmadan verdiği mücadele sonucunda sansür gölgesinden kurtulan basının Demokrasinin ve Cumhuriyetin kökleşmesinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek yazılı basın açıklamasını şu şekilde sürdürdü; "Kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde başarı ile yerine getirmiştir. Medya dünyasının en önemli çalışma organlarından olan gazeteciler yerel ve ulusal ölçekte, bölge, ülke ve dünya gündemini belirlerken, topluma ayna tutarak bu yönde büyük rol oynarlar." dedi.

Türk basınından sansürün kaldırılışının 113. yılında gerçek demokrasinin ayrılmaz parçası olan, halkın doğru haber alma hak ve özgürlüğünü sağlamak amacıyla emek veren ülkedeki ve kentteki tüm basın çalışanlarının bu anlamlı günün taşıdığı önemin idrakinde olduklarını belirten Maarif Müfettişi Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin AKGÜN açıklamasını şu şekilde tamamladı.

"Bu duygu ve düşüncelerle, Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu ve üyelerimiz adına; Türk basınından sansürün kaldırılışının 113?inci yılında?, gerçek demokrasinin ayrılmaz parçası olan, halkın doğru haber alma hak ve özgürlüğünü sağlamak amacıyla emek veren, manevi mesuliyeti bu denli ağır bir vazifeyi ifa ederken hayatını kaybeden basın mensuplarını rahmetle anar, ilimizde faaliyet gösteren, ancak sanal ortam boyutuyla ulusal/uluslararası etkisi ile önemli hizmetlerine devam eden yerel gazete, radyo ve ulusal ajans temsilcilerinin, tüm basın çalışanlarının bu anlamlı gününü kutluyoruz."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)