Ekrem İmamoğlu: Biz Kimsenin Geçmişine, Partisine Bakmıyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bayram namazını Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Camii’nde eda etti. İmamoğlu, yakın çalışma arkadaşları ve gazetecilerle baba evinde bir araya geldi.

Güncel 11.08.2019, 15:54 11.08.2019, 21:23
Ekrem İmamoğlu: Biz Kimsenin Geçmişine, Partisine Bakmıyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ziyaretinize ilişkin görüştünüz mü? Parti ziyaretleri yapıyordunuz ayrıca. MHP ve AK Parti’den size herhangi bir dönüş oldu mu?” sorularına, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın elbette ki Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bayramı mübarek olsun. Onun dışında 2 siyasi parti randevu vermedi. Bayramdan sonra randevu talebimi yenileyeceğim.'dedi.

Bayram Kutlaması

İmamoğlu, Bayram mesajınad, Bütün İstanbul’a, Türkiye’ye ve İslam alemine iyi bayramlar dileklerini ileterek, Trafik kurallarına uyma konusunda vatandaşları uyardı. İmamoğlu “Kurallara uygun seyahat yapsınlar istiyorum. Yuvalarına güzel güzel dönsünler istiyorum. Onun için bütün İstanbullu hemşehrilerime, bütün Türkiye’ye trafik kurallarına uygun hareket edip kazasız sıkıntısız evlerinize dönün diyorum. Büyüklerimizi unutmadan, küçüklerimizi sevindirerek ülkemizde gerçekten bütün acılardan arınmış bir süreç diliyorum. Bayram, iyi dileklerin, temennilerin karşılık bulduğu bir süreçtir” dedi.

Eren Bülbül'un Ölüm Yıldönümü

Eren Bülbül’ü de hatırlayan İmamoğlu,gazetecilere duygularını dile getirdi:

“Bugün aynı zamanda, Trabzon’da pırıl pırıl kardeşimiz Eren Bülbül’ün ölüm yıldönümü. Rahmet diliyorum. Rahmetle anıyorum kendisini. Diliyorum ki ülkemizi bu tür acılar yaşamasın. Barış içinde huzur içinde bir ülke olsun. Hatta yakın coğrafyamız bütün insanlık için bunu diliyorum” dedi.

Kimsenin Partisine Bakmıyoruz

İSBAK Genel Müdürü’nün istifası ve İETT Genel Müdürü hakkında CHP’nin suç duyurusu var. İstifaların devamı gelebilir mi? sorusuna cevap veren Ekrem İmamoğlu; "Bizim atamalar ve görevlendirmelerle ilgili bir sorunumuz yok. İSBAK atamamızda da yola çıkış felsefemizde sorunumuz yok. Biz, kimsenin geçmişteki partisine, bağlı olduğu kurumlara bakmaksızın, insanların eğitimine, liyakatine bakarak hareket etmeye çalıştık. Uyum sağlayamayacağımız alanlar olduğunu tespit ettik. Son çıkan bir kısım haberler ve geçmişteki paylaşımlar… Burada baktığımız pencere oydu. " dedi.

Gizli Ajandamız Yok!

İBB kurumsal bir hafızaya sahip bulunduğunu belirten İmamoğlu, "Biz, mümkün olduğunca kurumsal hafızalardan faydalanmaya çalışıyoruz. İyi yöneticiler vardır. Yolumuza devam ederiz. Yarın ters düştüğümüz bir alan oluşabilir, vedalaşırız. Bunlar olabilecek şeylerdir. Bizim gizli bir ajandayla yolumuz yok. Yol haritamız yok. Bu manada, İETT’de görev yapan arkadaşımız, halihazırda görevde olan arkadaşımızdı ve şu anda yol yürüyoruz. Günün sonunda baktığımız pencere, daha önce söylediğimiz şey, “Biz kurumun başına geleceğiz, herkes dağılsın gitsin ve biz yeni kadroyla yolumuza devam edeceğiz, sadece partilileri seçeceğiz” değil. Ben, böyle bir şey söylemedim. Biz, bu memleketin her insanına eşit gözle bakacağımızı dile getirmiştik. Biz hala aynı yerdeyiz. " dedi.

Sözlerle yola Çıktım

Tartışma başlatanlar, bu tartışmanın içerisinde kıvılcım çıkarmaya çalışanlar, bazı gizli hesaplar yapanlar olabileceğini belirten İmamoğlu, "Siyasi gizli hesapları olabilir. Hangi kesimde, hangi partide olursa olsun. Ama ben işin o tarafında değilim. Ben, 16 milyonluk bir kentin belediye başkanıyım. Tüm hoşgörümle, tüm kucaklayış karakterimle aynen olduğum, durduğum yerdeyim. Ne bir adım ileri ne bir adım geri. Çünkü ben bu sözlerle yola çıkmış bir belediye başkanıyım. " dedi.

Her İnsandan Faydalanmaya Çalışıyorum

Henüz 40 günlük görev süresinin içinde olduklarını 23 Haziran’da seçildiklerini ve 27 Haziran’da mazbatayı aldıklarını ancak 30 Haziran’da göreve başladıklarını ifade eden İmamoğlu, Ben de İstanbul’un çok işinin beklediğinin farkındayım ve onlara hizmet etmek için bekliyoruz. Ama günün sonunda iyi gidiyoruz. Aklıselim gidiyoruz. Herkese bakıyoruz. Her insan kaynağından faydalanmaya çalışıyoruz." dedi.

"Ben siyasi hesap kısmını da hayatımdan silmiş birisiyim. Memleketin başka bir döneme ihtiyacı var kamu yönetiminde. Yarınlara ışık tutma konusunda başka bir döneme ihtiyacı var. BİZ, o siyasi hesapları da bir kenara itmiş durumdayız. Bakın ben ne diyorum, “Seferberlik”. Her konuda seferberlik…" ifadelerini kullanan İmamoğlu, Mevzuların tümünü milli hale getirmeye çalışıyorum. Mülteci, eğitim yolsuzluklar mı, rant mı, bu şehrin rantının belli bir kesime dağıtılması mı seferberlik. Her konuda mücadele ve seferberlik. Siyasi hesapların dışında bir dönem tarifledim. Ben, o yerdeyim ve hiç ayrılmayacağım o yerden.

İnsanları Fişlemiyoruz

Bir çok CHP’linin yanlarında görev yaptığını, Yarın AK Parti, HDP'li, MHP'li geçmişi olan birisi de aralarında olabileceğini belirten İmamoğlu, "Bunu niye söylüyorum? Geçmiş etiketlerine, Herkesin geçmişteki GBT’lerini önümüze alalım. Birilerinin yaptığı gibi fişleyelim, sağa sola atalım. Ona göre karar verelim. Böyle bir şey mümkün mü? Sizler ya da sizlerin tanıdığı birçok insan bu haksızlıklara isyan etmediler mi? Ettiler. Ben, o değilim. CHP’li yol arkadaşlarımdan fazlasıyla faydalanıyoruz. Faydalanmaya devam edeceğiz. Bunun yanı sıra, diğer siyasi partilerden insanlarla da ilişkimiz devam edecek. Onlardan da faydalanacağız." dedi.

Profesyonel bir kararla yol yürümeye çalışıyoruz

İş dünyasından akademik dünyadan isimler geldiğini, Değerlendiren arkadaşları uzman insanlar. Türkiye’nin en iyi insan kaynakları uzmanlarının arasında olan 20’ye yakın insan, kendilerine gönüllü hizmet verdiğini, danışmanları olduğunu,.değerlendirdiklerini belirten İmamoğlu, "Tümüyle objektif ve bilimsel davranmaya çalışıyoruz, ki artık insan kaynakları bilim alanıdır, öyle davranmaya çalışıyoruz. Profesyonel bir kararla yol yürümeye çalışıyoruz. Bu çok rastlanmış bir şey değil. Garipsendiğini anlıyorum. Daha önceki yöntemde şu vardı: Çok yakın çevresi ile insanlar belediye yönetimlerine girerler. Ben, öyle yapmıyorum, doğrusunu yapıyorum. Niye? Kapsayıcıyım. Ben, İstanbul un tümüne yayılmaya çalışıyorum." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)