Alexa

El Bab'ta "Bordo Bereliler"e Büyük Görev...

Rusya ile Türkiye arasında istihbarat paylaşımı artırıldı. DEAŞ teröristlerinin çevrelenmesi konusunda yeni bir mekanizma oluşturuldu. Bordo Bereliler devrede...

El Bab'ta "Bordo Bereliler"e Büyük Görev...

ÖSO ile birlikte karadan ilerleyen TSK unsurlarının havadan desteklenmesi için harekete geçildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) El Bab’da önceki gün düzenlediği hava operasyonuyla “emir” düzeyinde 18 DEAŞ’lının öldürülmesinin arka planında, Rusya ile son dönemde varılan mutabakatın bulunması olduğu öğrenildi. Bölgede yeni aktörlerle yeni bir işbirliği devrede...

Devletin zirvesinden “Türkiye için terör ve güvenlik tehditleri bitene kadar Suriye’den çekilmek yok, oldu bittilere izin vermeyeceğiz” yönünde kararlı açıklamalar yapıldı.

BORDO BERELİLERE BÜYÜK GÖREV

Suriye’deki TSK varlığı yeni birliklerle takviye edilecek. Zırhlı, mekanize tugay düzeyinde büyük birlikler değil, özel eğitimli seçkin komandolarla El Bab’a tahkimat yapılacak.

Halen El Bab’ın batısında bulunan 500 kadar Özel Kuvvetler komandosunun, yani bordo berelinin hemen arkasındaki kuşakta görev yapacak.

Bu birlikler IŞİD’lı teröristlerin sızma harekâtı ve canlı bomba saldırılarını püskürtme görevi üstlenecek. Arkalarından patlayıcı ve tuzaklamalara karşı istihkam, piyadeler ve mekanize birlikler ilerleyecek.

Rusya ile Türkiye arasında istihbarat paylaşımı, IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonlarının sayısının artması, Türk jetlerinin uçuş güvenliği ve IŞİD teröristlerinin çevrelenmesi konusunda yeni bir mekanizma oluşturuldu.

Özellikle açtıkları tünellerden sızan IŞİD teröristlerine karşı güneyden de saldırılar yapılması planlanıyor. Menbiç operasyonuna altyapı oluşturması açısından El Bab’ın tamamen kontrol edilmesi büyük önem taşıyor.

El Bab operasyonu yavaş ilerlemesine rağmen başarılı gidiyor. Yerel halkın içine saklanmış IŞİD militanlarının tespit edilmesi konusunda Rusya üzerinden bir destek bekleniyor.

ÖSO ile birlikte karadan ilerleyen TSK unsurlarının havadan daha sonuç alıcı biçimde desteklenmesi için Rusya ile anlık istihbarat paylaşımı mekanizması oluşturuldu. Bu kapsamda TSK’nın anlık hava operasyonlarının sayısı da artacak.

Rusya ile Türk jetlerinin uçuş güvenliğini sağlamaya yönelik, izin-onay süreci hızlandırıldı. Aralarında sözde ‘emir düzeyinde’ 18 ismin de bulunduğu karargâh toplantısında IŞİD’lıların öldürüldüğü hava operasyonu bu kapsamda gerçekleştirildi. Musul’dan kaydırılan IŞİD teröristlerine karşı da yeni önlemler alınacak.

TSK tarafından ele geçirilen yerlere yeni unsurların da yerleştirilmesi düşünülüyor. ABD’nin ‘dost ateşi’ne maruz kalmamak için de bazı tedbirler masada.

Türk askeri ilerledikçe arkasını sağlama alacak; birlikler arasındaki hatları tahkim edecek ve lojistik takviyeyi kolaylaştıracak revize bir planla istediği sonucu alana kadar Suriye’deki varlığını sürdürecek.  

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2016, 18:40
YORUM EKLE

banner325