Elif Şafak'ın Dağlık Karabağ 'Barış Çağrısına' Sert Tepkiler!

Yazar Elif Şafak'ın sosyal medya hesabından yaptığı "Barış Çağrısına" tepkiler büyüyor. Elif Şafak, "Baba ve Piç" adlı kitabında Türklüğe hakaretten yargılanmış ve Avrupa Birliği'nin baskısıyla söz konusu davadan ceza almamıştı.

Güncel 14.10.2020, 22:51 15.10.2020, 09:26
Elif Şafak'ın Dağlık Karabağ 'Barış Çağrısına' Sert Tepkiler!

Azerbaycan ile işgalci Ermenistan arasında Dağlık Karabağ geriliminde sanatçılar ve yazarlar da taraflarını seçmeye başladı. Azerbaycan ve Türkiye'de geniş bir okur kitlesine sahip olan Türk yazar Elif Şafak Twitter platformu üzerinden yaptığı paylaşımı Ermenistan'a destek içerikli mesajı büyük tepki topladı. Yazar Elif Şafak, "Barışa inanan ve barışı savunmaktan vazgeçmeyen herkes için bu paylaşım... yıkıntılar arasında sanat, teşekkürler @GaroPaylan paylaştığınız için." ifadelerini kullanarak tepkileri üzerine çekti.

Azerbaycan ile işgalci Ermenistan arasında Dağlık Karabağ geriliminde sanatçılar ve yazarlar da taraflarını belirlerken Ünlü Yazara da Azerbaycan'a ait topraklarda insanlık suçu işleyen işgalci Ermenistan'ı desteklediği yönünde sosyal medya hesaplarında tepkiler yağdı.

Şuşa kilisesinde çekilen Ermeni şarkıcı Simon Magakyan'ın performansını paylaşarak Özellikle azerbaycanda büyük tepki çeken ve HDP'ye verdiği destekle bilinen Elif Şafak'ın kitapları, Azerbaycan'daki çoğu kitapçıda satışları durduruldu.

Daha önce Ayasofya'nın Cami olmasına da tepki gösteren Elif Şafak Şunları söylemişti: "Ayasofya'nın camiye çevrilmesi çok yanlış ve tamamen siyasi çıkarlar için verilmiş bir karar. Bu toprakların tarihine saygısızlık, insanlık mirasına ve farklı kültürlere saygısızlık. Kapıları herkese eşit şekilde açık bir müze olmalıydı bu değerli mekan." 

Yazar Elif Şafak, "Baba ve Piç" adlı kitabında Türklüğe hakaretten yargılanmış ve Avrupa Birliği'nin baskısıyla söz konusu davadan ceza almamıştı. Pedofili sapkınlığın ve taraflı yazıların yer aldığı kitapları bulunan Elif Şafak’ın 'Baba ve Piç' adlı kitabında Türklerle ilgili kullandığı ifadeler bir hayli tepki çekmişti. Elif Şafak'ın Baba ve Piç kitabında Ermenileri savunan ve mahduriyetini belirten Türkleri ise cani olarak gösteren kitabından bazı bölümler şöyle:

  • “Toprağımızdan kovulduk, eşyalarımızdan olduk, hayvan muamelesi gördük, koyun gibi kesildik. Doğru düzgün haysiyetli bir ölüm bile esirgendi bizden.”
  • “Silah arama bahanesiyle Ermeniler’in evlerine girip sonra da yağmalıyorlar… Sıradan Türklerle ne konuşacaksın, eğitim görmüşler bile ya milliyetçi ya cahil...”
  • “1909 Adana katliamlarından ya da 1915 tehcirinden.. Bunlar sana bir şey hatırlattı mı? Ermeni soykırımı diye bir şey duydun mu? Erkek bırakmıyorlar ortada...”
  • “Ayaş’ta sağ kalan olmamış. Çankırı’ya götürülenler de peyder pey öldürülmüşler. Sopalarla, balta saplarıyla dövülmüşler. Bazıları açlıktan ölmüş,bazıları da öldürülmüş.”
  • “Orada yerleşik milyonlarca Ermeni’ye ne oldu peki? Asimile edildiler! Eridiler! Yetim bırakıldılar. Sürüldüler. Mal mülklerinden oldular. Türkler’di 1915’te bunları yapanlar.”
  • “Sen kalk gel Orta Asya’dan, dal dostoğru Anadolu’nun bağrına... Bütün akrabalarını 1915’te kasap Türklerin ellerinde kaybetmiş soykırımzede bir sülalenin torunuyum.”

Elif Şafak'ın Dağlık Karabağ 'Barış Çağrısına' Sert Tepkiler!

Sosyal Medyada Elif Şafak'a tepki gösteren bazı paylaşımlar şöyle:

Eski MHP Milletvekili Sinan Oğan; "Hocalı da hamile kadınların karnı deşilirken, çocukların gözleri oyulurken neredeydiniz? Daha geçen hafta savaş meydanı dışındakı Gence ye Ermenistan balistik füze fırlatıp onlarca sivili katlederken neredeydiniz? Hiç mi utanmanız kalmadı?"

Nasıl olurda Çocuk katillerini desteklersiniz! Aşk'ı okuduğumda sizi sevmiştim; ruhunuzun olduğuna inanmıştım. Yanılmışım. Hz. Mevlanadan yazan kadın çocuğun annesini öldüren birilerini nasıl destekler. Şu çocuğa iyice bakın, belki içiniz sızlar.

21, 23 ve 24. Dönem Konya Milletvekili, Devlet Eski Bakanı, Av. Faruk Bal, "Ermeniler 19923 te Azeri Türküne Karabağ’da SOYKIRIM yaparken SUSAN, Karabağ İŞGALDEN kurtarılırken BARIŞ isteyen ELİF; Safını ŞEÇ, MAZLUM TÜRKü mü katil ERMENİyi mi destekliyorsun..?"

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)