“EN ÖNEMLİ SORUN: ABD İLE İLİŞKİLER”

“Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması”nın 2019 yılı sonuçları açıklandı. Türk dış politikasının en önemli sorunu olarak ABD ile ilişkileri öne çıktı.

Güncel 05.07.2019, 00:12 05.07.2019, 01:22
“EN ÖNEMLİ SORUN: ABD İLE İLİŞKİLER”

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi tarafından her yıl düzenlenen Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması”nın 2019 yılı sonuçları açıklandı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre; Türkiye kamuoyu tarafından Türkiye’nin en yakın dostu Azerbaycan görünürken Türk dış politikasının en önemli sorunu olarakta ABD ile ilişkiler görüldü.

Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda, Prof. Dr. Sinem Açıkmeşe, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Soli Özel, Dr Cihan Dizdaroğlu ile M. Gökcan Kösen tarafından hazırlanan çalışmanın saha araştırması, 27 Mayıs-20 Haziran 2019 tarihlerinde Türkiye’nin nüfus yapısını temsil eden 26 ilde 18 yaş üstü bin kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Saha araştırmasında Türkiye halkına ülkenin dış politikasına yön veren gelişmeler hakkında sorular soruldu, hükümete yön verecek tercihleri ortaya çıkartıldı.

ABD İLE İLİŞKİLER

Araştırma kapsamında, “Sizce Türk Dış Politikasının en önemli sorunu nedir?” sorusuna, katılımcıların yüzde 20.6’sı ABD ile ilişkiler yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 18,3’ü Sınır ötesi terör yanıtını verdi. Suriye iş savaşı ise, bu yıl gerileyerek, üçüncü sıraya indi. Türkiye’nin Rusya’da S-400 füzeleri alımı konusunda, ankete katılanların yüzde 44’ü NATO’nun rahatsızlığı ve ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen, füzelerin alınması gerektiğini belirtildi; yüzde 24,9’u alınmaması gerektiğini ifade etmektedir.

‘Türkiye bir İslam ülkesidir’ diyenlerin oranı yüzde 46 ile bu yıl da ilk sırada yer aldı.

Türkiye’yi Avrupa ülkesi olarak tanımlayanların oranı ise yüzde 17,6 oldu.

EN YAKIN DOST AZERBAYCAN, EN BÜYÜK TEHDİT ABD

“Türkiye’nin en yakın dostu hangi ülkedir?” sorusuna katılımcılar geçen yıla göre yüzde 10,6’lık artışla yine “Azerbaycan” yanıtını verdi.

Geçtiğimiz yıl yüzde 59’luk bir kesim Azerbaycan’ı “en yakın dost ülke” olarak nitelendirirken, bu yıl yüzde 65,3’ü en yakın dostumuz Azerbaycan dedi.

Türkiye için tehdit olarak görülen ülkeler arasında ise geçen yıl katılımcıların yüzde 60,2’si ABD yanıtını verdi. Bu yıl katılımcıların yüzde 81,3’ü ABD’yi Türkiye için tehdit olarak gördüğünü belirtirken, yüzde 54,4’ü İsrail’i tehdit olarak görürken, bu yıl ise katılımcıların yüzde 70,8 ile yine İsrail'i tehdit olarak gördü.

Türkiye AB ilişkilerinin siyasi açıdan değerlendirildiği kategoride, ankete katılan Ak Parti seçmenlerinin yüzde 58,5’i, CHP seçmeninin yüzde 73,7’si ve MHP seçmeninin yüzde 60,2’si Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmasını desteklediği belirtiliyor.

“TÜRKİYE, SURİYE POLİTİKASINDA TARAFSIZ KALMALI”

Ankete katılanların yüzde 42,1’i Türkiye’nin Suriye’ye yönelik izlemesi gereken politikaya tarafsız olması ve herhangi bir müdahalede bulunulmaması gerektiğini belirtiyor, yüzde 13,3’ü ise sadece sığınmacılara yardımcı olması gerektiğini vurguluyor.

Katılımcıların yüzde 57,6’sı sığınmacı alımına son verilmeli yanıtını verdi.

Suriyeli sığınmacılardan memnuniyet sorusuna geçtiğimiz yıl katılımcıların yüzde 13,6’sı memnun olduğunu belirtirken bu yıl sadece yüzde 7’si memnunum diyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)