Alexa

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir? (Son Gün Ne Zaman)

Enerji Kimlik Belgesi almak için zaman daralmaya başladı. Zorunlu olan enerji Belgesi olmayan mesken binalarda alım, satım veya kiralama yapılamayacak. Peki Enerji Kimlik Belgesi ne demek, nasıl alınır, nereye müracaat edilir? Enerji kimlik belgesi almak için son gün ne zaman?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir? (Son Gün Ne Zaman)

Enerji kimlik belgesi (EKB) olmayan binalarda alım, satım, kiralama yapılamayacağını biliyormusunuz? Mesken olarak kullanılan tüm binalar enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Peki Enerji kimlik Belgesi nedir? Enerji Kimlik belgesi nereden, nasıl alınır? Enerji Kimlik belgesi almak için son tarih (gün) ne zaman? 

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir? 

Enerji kimlik belgesi, mevcut binalar için düzenlenen; soğutma, ısıtma, aydınlatma, sıcak su, havalandırma gibi enerji sistemlerinin bir yıl içerisinde tükettikleri enerjiyi gösterir. Binaların yıllık m2 başına tükettikleri kWh cinsinden enerjiyi ifade eder. Binanın performans sınıfını gösteren belgedir. 

Enerji Kimlik Belgesinin Önemi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi ile, Enerji performansını, Sera gazı emisyonunu, Isıtma tüketimini, Sıcak su tüketimini, Soğutma tüketimini, Havalandırma tüketimini, Aydınlatma bilgilerini, Yalıtım bilgilerini, Mekanik özelliklerini, Bina da bulunan bağımsız bölüm sayısını (iklimlendirilen alan) Bina yapım yılınızı öğrenebilirsiniz. Bunun dışında yine, Binanın yıllık tükettiği enerji miktarını tespit edebilir, Binanızın ısıtmaya, soğutmaya, aydınlatmaya harcadığı enerji miktarını görebilir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tescillenmiş bir bina olarak, Alım-satım, kiralama işlemlerinde tapuda bir problem yaşamadan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu anlamda da Enerji Kimlik Belgesi önemlidir.

Enerji kimlik belgesi yönetmeliği 

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılması demektir. 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırmasıdır. Sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgeye Enerji Kimlik belgesi ismi verilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Son Tarih Ne Zaman?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mevcut binalar için 2 Mayıs'tan itibaren zorunlu hale geleceğini belirttiği binalar ve bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesi (EKB) aranması şartını daha ileriki bir tarihe uzatmıştı. Yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, "Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır.

Enerji Kimlik Belgesi olmayanlar binalarını  kiralayabilir mi, satabilir mi?

Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi Enerji Kimlik Belgesi'nin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir." maddesine "1 Ocak 2020 tarihine kadar uygulanmaz." hükmü eklendi. Yani Enerji Kimlik Belgesi 31 12 2019 tarihinde alınmış olması gerekiyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren enerji kimlik belgesi olmayan meskenler, binalar, alım, satım veya kiralama yapamayacak. Binaların enerji sınıfı A,B,C,D,E,F,G olarak gösterildi. Enerji kimlik belgelerinin geçerlmilik süresi 10 yıl oldu.

Enerji kimlik belgesini Nasıl Alınır, Kim verir?

Bina sahibi ve yöneticiler, kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilen enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvurarak alabilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan, serbest müşavirler, mühendisler ve mimarlar veya bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yetki belgesi verebilecek.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2019, 21:54
YORUM EKLE