Erdal Avcı, Karadeniz Milletvekilleri Cumhurbaşkanına Yanlış Bilgi Veriyor

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, açıklanan fındık fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Avcı, "2023 yılında Karadeniz'de sandığa gidildiği zaman italyanlar gelip oy kullanmayacak. Yine Karadenizli Türk çiftçisi oy kullanacaktır." dedi.

Güncel 13.08.2021, 22:09
Erdal Avcı, Karadeniz Milletvekilleri Cumhurbaşkanına Yanlış Bilgi Veriyor

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Orman yangınları ve sel felaketlerinde yaralanan vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini, vefaat edenlere ise başsağlığı mesajlarını sunduktan sonra açıkanan fındık fiyatlarıyla alakalı düzenlenen toplantıda fındık çiftçisinin problemlerini anlattı.

Kula şükretmeyiz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2 gün önce fındık fiyatlarının açıklandığınıbelirten Avcı, 2 Yıldır fındık üreticisi hasat zamanından önce fındık fiyatlarının açıklanmasından dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

Bu yıl yangın felaketlerinden ve Cumhurbaşkanının yoğun programlarından dolayı 10-15 gün bir zaman geç açıklandığını ifade ederk; "Geç açıklanmasına razıyız ancak, eçensene ki fındık fiyatları Sayın Cumhurbaşkanımızın yüzde 38 olarak açıklanmıştı ancak bu seneki rakam iktidar ve muhalefet partililerinde açıklamasın göre fındık fiyatının en az 30 TL olacağı yönündeydi. Ancak 25.5 TL gibi bir rakam acıklanmış olması Karadenizin fındık üreticisini üzmüştür. Yorumlarda bazı arkadaşlarımız şükretmemizi bilmek gerktiği hususunda paylaşımda bulunuyorlar. Kardeşim biz şükrümüzü yüce mevlaya yaradanımıza yaparız, kula şükretmeyiz. " dedi.

Karadeniz'de sandığa gidildiği zaman italyanlar gelip oy kullanmayacak

2023 yılında İtalyar Firmasının rekolte çalışmalarına ihracatcılar birliği aracılığıyla tekrar yapılmasnı talep etmesi üzerine 810 bin ton gibi afaki olmayan bir fındığı sadece çiftçinin alın teri olan fındığın fiyatını aşağı çekmek amacıyla yapmış olduğu bu girişimden sonra rekolte yine aynı rakamları bulduğunu dile getiren Erdal Avcı, "2023 yılında Karadeniz'de sandığa gidildiği zaman italyanlar gelip oy kullanmayacak. Yine Karadenizli Türk çiftçisi oy kullanacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımıza kesinlikle yanlış bilgi arzedilmiştir. Yoksa sayın Cumhurbaşkanımıza doğru bilgi arzedilmiş olsaydı Cumhurbaşkanımız bu fındığı en az 30 lira olarak açıklardı. 30 milyon dolar Samali'ye yardım eden Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu bizim şanımıza ve Osmanlıya yakışır bir hadisedir. Kendimiz mağdur iken, Türk işçisi mağdur iken Somali'ye 30 milyon dolar hibe veriliiyor, ancak Türk işçisi mahdur edilmiştir.

Fındık fiyatıyla bu verilmiş hakkı birbirine neden karıştırıyorlar?

Cumhurbaşkanımızın ifadelerine göre 50 milyar dolar Suriyeli kardeşlerimize hibe verilirken neder Fındık üreticisine sıra geldiği zaman bu kadar cimdi davranılmaktadır. Karadeniz Bölgesindeki iktidar partisi milletvekilleri Sayın Cumhurbaşkanına kesinlikle yanlış bilgi aksettirmişlerdi. Şimdi diyecekler ki ve diyorlar ki, alan bazlı destek, mazot gübre desteğiyle birlikte bu 30 lira civarına tekabül ediyor. Şunu açıkça ifade etmek istiyorum; alan bazlı destek, mazot ve gübre desteği 18 04 2006 tarihinde kanunun 5488 sayılımaddesiyle birliktegayri safi milli hasılanın yüzde birinden az olamaz diyor. Burada ne demek istiyor, O zaman sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan ve imzası var, Yani diyor ki, Türkiye Cumhuriyetinin bütün  geliri bir havuza toplandığı zaman bunun yüzde birinden az olamaz diyor. Oysa ki bu Türk çiftçisine kanunen verilmiş bir haktır. Fındık fiyatıyla bu verilmiş hakkı birbirine neden karıştırıyorlar?" dedi.


 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)