Erdoğan, Alperenleri Uyardı: Bizim Medeniyetimizde Asla Yeri Yoktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan'a ziyaretinden önce, "Başka dinlere mensup insanların ibadet hürriyetine ve ibdetlerine halel getirmeye bizim medeniyetimizde asla yer yoktur" dedi.

Güncel 23.07.2017, 13:01
Erdoğan, Alperenleri Uyardı: Bizim Medeniyetimizde Asla Yeri Yoktur

İsrail devleti tarafından Mescid-i Aksa'nın kapılarına metal arama dedektörleri yerleştirmesinden sonra yaşanan olaylar nedeniyle Beyoğlu'nda bulunan Neve Şalom Sinagogu önünde olayları protesto eden Alperen Ocaklarının protesto şeklinii uyarı biçiminde eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kudüs'te yapılan hak ihlalleri Müslümanların da başkalarının hakkını ihlal etmesine asla bir gerekçe olamaz, olmamalıdır. Tepkiler hukuk çerçevesinde ve ölçülü olmak zorundadır. Başka dinlere mensup insanların ibadet hürriyetine ve ibadethanelerine halel getirmeye bizim medeniyetimizde asla yer yoktur. Bu anlayıştan hareketle Kudüs'te yaşanan gerilimin bir an önce nihayet bulması Mescid-i Aksa çevresinde yeniden sükunetin hakim olması için yoğun çaba sarf ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Beyoğlu'nda bulunan Neve Şalom Sinagogu'nun önüne gelen Alperen Ocaklarına bağlı bir grup, burada İsrail Devletini protesto etti. Alperen Ocakları İl Başkanı Kürşat Mican burada yaptığı açıklamada; "Uzun zamandan beri Mescid- i Aksa'da terörist devlet İsrail kardeşlerimize zulüm yapmaktadır. Uzun yıllardan bu zamana kadar İsrail Mescid-i Aksa'da Cuma namazı kılınmasını yasaklamıştır. Sadece yasaklamakla kalmamış, mabedimizin girişlerine x ray cihazları koyarak, Filistin'li kardeşlerimizi taciz etmektedir. Kardeşlerimiz Mescid-i Aksa'sa ibadetlerini yapamamaktadır. Bu din, inanç, ibadet özgürlüğüne ipotek koymaktır" demişti.

Yorumlar (0)
banner442