Erdoğan'dan Trump'a çok Sert Sözler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kusura bakmasınlar ben bu ülkeye medeni demem. Trump bana göre medeniyet olayını şekil olarak değerlendiren tipolojidir "dedi.

Güncel 21.10.2017, 16:53
Erdoğan'dan Trump'a çok Sert Sözler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İbn Haldun Üniversitesi (IHÜ) Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (MEDIT) ve Al-Furqan İslami Miras Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirilen Uluslararası Medeniyetler Şurası'nda konuşmasında ABD Başkanı Trump'a sert tepki gösterdi.


"Trump, bana göre medeniyet olayını şekil olarak değerlendiren tipolojidir"


ABD Başkanı Trump ile ilgili değerlendirmede de bulunan Erdoğan, "Trump bana göre medeniyet olayını şekil olarak değerlendiren tipolojidir. Bizim anlayışımızda farklı düşünce insanlarına kapıları kapatmadık. Eğer Amerika'da Müslümanlar oradan kovulmanın hesapları içine mahkum edilmişse Amerika'da bir sıkıntı var demektir. Trump'ın bunu masaya yatırması gerekir. Bizim hedefimizde insan yaradılmışların en şereflisidir. Amerika'da böyle değil şu andaki gidiş orada sıkıntıdadır. Beyaz Saray'ın önünde gösteri yapıyorsa bu kendi inancının karşılığın alma demokrasi mücadelesini verme gayretidir. Amerika'ya 'demokrasinin beşiğidir' diyorlar. Böyle bir demokrasi olamaz. Benim 13 tane korumam kendi davetine gittiğimiz ülkede tanımadan, görmeden, bilmeden haklarında, gıyaplarında kalkıp gözaltı alma kararı çıkıyorsa kusura bakmasınlar ben bu ülkeye medeni demem. Beni davet edeceksin. Yanımda korumalarım. Ben bir ülkenin cumhurbaşkanıyım. Teröristleri adeta bizi dövdürmeyle, tehditle karşı karşıya bırakacaksınız. Bizimle ilgili korumalarım tedbir alacak. İki tanesi orada hiç yok. Onlar da dahil savcı korumalarımı gözaltına alma kararı verecek. Böyle adalet olur mu? Böyle merhamet olur mu? O da yok. İki dünya saadetini zaten konuşmaya hiç gerek yok" dedi. 

"Beş ülke dünyanın kaderinin belirliyor"


BM'nin yapısına da tepki gösteren Erdoğan, "Dünya beşten büyüktür, buna itirazımız. Adalete çağrı boyutuyla aynı zamanda medeniyet çığlığıdır. Ne demek dünya beşten büyük? İkinci dünya savaşının şartları bir tarafa, bugünün şartlar bir kenarda. Beş ülke dünyanın kaderinin belirliyor. Onların dudakların ne dökülürse netice o. İkinci dünya savaşı geride kaldı. Orada bir tane Müslüman ülke yok. Niye Müslüman ülke yok. Dünyadaki tüm kıtalar orada temsil edilmiyor. Asya, Avrupa, Amerika. Neden Irak, Suriye çözülmüyor? Niçin Myanmar halledilmiyor. İslamafobia sürekli tahrik ediliyor. Sayın Trump Müslümanlara terörist ifadesini kullanıyor. 'Böyle bir şey yok' dediğimizde, savunamıyor. Myanmar'da bazı Budistler Müslümanları öldürdüğünde, onlarla ilgili aynı şeyi söyleyebiliyorlar mı? Niye onlar yoga yapıyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Hristiyan terörist, Yahudi terörist böyle bir şey diyorlar mı? İslami terör varsa yoksa. DEAŞ'a karşı en büyük mücadeleyi veren biziz. DEAŞ'ın İslamla alakası olmadığını söylüyoruz. Müslümanı Müslümana bunlar kırdırıyor. Ücretsiz silah veriyorlar. Biz savunmak için paramızla silah istiyoruz bize silah vermiyorlar. Böyle garip bir dünya içindeyiz. Adalet arıyorum. Merhamet bunlar da hiç yok" dedi.
"İşlerine gelmiyor"

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)