Erdoğan, Külliye'de ABD'li senatör Lindsey Graham’ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ABD'li senatör Lindsey Graham’ı ve beraberindeki heyeti kabul etti

Güncel 18.01.2019, 21:14 18.01.2019, 21:23
Erdoğan, Külliye'de ABD'li senatör Lindsey Graham’ı kabul etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'li Senatör Lindsey Graham ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, 2,5 saat sürdü. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun hazır bulundu. 

YPG KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR

Erdoğan'ın ABD siyasetinin etkin isimlerinden ve ABD Başkanı Donald Trump'a yakınlığı ile de bilinen Lindsey Graham ile görüşmesinin ana çerçevesini Suriye oluşturdu. Erdoğan'ın görüşmede ABD'nin Suriye'den çekilme süreci ve sonrasına ilişkin daha önce New York Times'a yazarak gündeme getirdiği planı değerlendirdi. Görüşmede Suriye'de oluşturulacak güvenli bölgeye ilişkin de görüşler aktarıldı.

Erdoğan'ın ABD'nin terör örgütü PYD/YPG'ye verdiği destekten duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, "Biz bölgeyi teröristlerden temizleyeceğiz" mesajı verdiği kaydedildi. ABD'den son dönemde "Kürtler'e yani YPG'ye dokunulmaması gerektiğine" dair gelen açıklamalar da görüşmede eleştiren Erdoğan, "YPG'nin Kürtleri temsil etmediğini" bir kez daha ABD'li senatöre ifade etti.

Görüşmede Suudi Arabistan Büyükelçiliği'nde öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunun da değerlendirildiği belirtildi. 

Yorumlar (0)