Erdoğan; Selahattin Kara'nın 'Sanatın İzinde Bir Yaşam' sergisini açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytinburnu’nun son çeyrek asırda hızla kendini toplayarak şehrin güzide ilçelerinden biri haline geldiğini, bu bağlamda ilçenin sanata olan ilgisinin gelişiminde katkılarının yadsınamaz olduğunu belirtti.

Güncel 29.11.2019, 22:07 29.11.2019, 23:06
Erdoğan; Selahattin Kara'nın 'Sanatın İzinde Bir Yaşam' sergisini açtı

Zeytinburnu Kazlıçeşme Sanat Galerisi’nde düzenlenen Selahattin Kara’nın “Sanatın İzinde Bir Yaşam” konulu resim sergisinin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytinburnu’nun son çeyrek asırda hızla kendini toplayarak şehrin güzide ilçelerinden biri haline geldiğini, bu bağlamda ilçenin sanata olan ilgisinin gelişiminde katkılarının yadsınamaz olduğunu ifade etti.

Zeytinburnu Belediyesi’nin Kazlıçeşme Sanat Galerisi’nde düzenlediği “Selahattin Kara; Sanatın İzinde Bir Yaşam” konulu resim sergisinin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Eserlerinde İstanbul manzaralarını sanata dönüştürmesiyle gönüllerde müstesna bir yer edinen Selahattin Kaya’ya ülkemiz kültürüne yaptığı katkılar için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytinburnu’nun sanata olan ilgisinin ilçenin gelişiminde çok önemli katkılar sağladığına değindi.

“MEDENİYETLER KÜLTÜR VE SANAT ÜZERİNE İNŞA EDİLİR”

Zeytinburnu’nun 2. Dünya savaşı sonrasında hızla göç almaya başlayan bir yerleşim bölgesi olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Göç sürecinin tüm sancılarını, sıkıntılarını yaşayan Zeytinburnu, özellikle son çeyrek asırda hızla kendini toparlayarak şehrin güzide ilçelerinden biri haline gelmiştir. Açılışını yapmakta olduğumuz sergi Zeytinburnu’nun yeni ve aydınlık yüzünün bir işaretidir.Tüm İstanbul’umuzun sanatın her dalında ortaya koydukları eserleriyle taçlandıran sanatçılarımızın her biri başımızın tacıdır. Çünkü medeniyetler diğer unsurların yanı sıra ve hatta onlardan önce kültür, sanat, edebiyat gibi değerler üzerinde yükselir. Resim tarihi insanlığın ilk dönemlerine kadar uzanan kadim bir sanattır. Mağara duvarlarından ilk şehirlerin evlerine, sokaklarına kadar her yerde resim sanatının izlerine rastlıyoruz. Karşınızda İstanbul gibi şehir varsa o resim bir başka anlam kazanır. Bir kez daha ressamımızı ve İstanbul’umuzu bu sergi ile buluşturan Zeytinburnu Belediyemizi tebrik ediyorum.” dedi.

“SURLARIN ÖTESİNDEKİ BÖLGEDEN HAYALLERİN ÖTESİNE…”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ise burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sur içinde yaşayanlar eskiden Zeytinburnu’nu ‘surların öte yanı’ diye anarmış. Türkiye sanayi tarihinde önemli bir yer tutan bu bölgenin kültür ve sanatla anılması ise eski değildir. Özellikle son yirmi yılda belediyemizin yaptığı yatırımlar, büyük bir kültürel restorasyon hamlesi olan Kültür Vadisi projesi, surların ötesindeki bu bölgeyi hayallerin ötesine taşımıştır. İşte sayısız hatıra barındıran ve bugün sergimize ev sahipliği yapan bina da, bizden önceki nesillerin ortaya koyduğu eserleri ihya etme, gerekirse zamana uygun yeni fonksiyonlar kazandırma ve bize emanet edilen bu şehri sonraki nesillere en güzel biçimde devretme çabamızın bir örneği ve aynı zamanda kültür ve sanata verdiğimiz önemin bir nişanesidir. “

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)