Alexa

Erdoğan: Sukastin Arkasındaki Gücü Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastıyla ilgili, Suikastçinin arkasındaki gücü "bunu gizlemeye gerek yok" dedi ve açıkladı.

Erdoğan: Sukastin Arkasındaki Gücü Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u vuran polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın bağlantılarına yönelik  MİT ve diğer soruşturma birimlerinin bu konuda da çalışmalar yaptığını söyledi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ağırladığı Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nişani ile düzenlediği toplantıda,
Rus Büyükelçi suikastına ilişkin bir soru üzerine, “Bağlantıların öncelikli olanı tamamıyla FETÖ terör örgütüne mensup olduğudur. Bunu gizlememize gerek yok. Yetiştirdiği yerden tut iltisaklarına kadar bunu gösteriyor. Şunu açık olarak söylemek zorundayım, maalesef TSK’nın içinde olduğu gibi polis teşkilatımızın içinde de bu kirli örgüt hala var. Bunların temizlenmesi devam edecek. Hassas olmak durumundayız ve bu hassasiyetle devam etmek durumundayız. Rusya’nın Türkiye’deki büyükelçisi merhum Karlov’un böyle bir suikasta kurban gitmesi bizleri üzmüştür. Şu 3 yıllık Türkiye’deki görevi esnasında müstesna diplomatlardan birisi olarak kendisini tanıdım. Türkiye’nin iç işlerine hiçbir zaman müdahil olmamış, tam aksine ‘Türkiye-Rusya ilişkilerini daha iyi noktaya nasıl taşırım’ bunun gayreti içinde olmuş bir diplomattı. Kendisine rahmet diliyorum. Öbürü bedelini ödedi. Bazıları spekülasyonlar yapıyorlar ‘niye canlı yakalanmadı’ diye. Canlı yakalamaya çalıştığınız zaman bedel ödendiğinde de İstanbul’da olduğu gibi, ‘1 tanesini canlı yakalayalım’ dediler, 5 polis üstüne gitti, 1 kişi orada 5 polisimizi şehit etti. Bunlar o andaki ruh halidir, tasarruf halidir. Bu tasarruflarda bazen başarılı olursunuz, olamazsanız. Burada vuran arkadaşımız, elini öbür tarafa doğru sallayınca ‘bomba mı çıkacak’ endişesi ile onu vurmak durumunda kaldı. Rusya’dan gelen soruşturma heyeti ile bizim soruşturma heyetlerimiz birlikte çalışmalarını yürütüyorlar. Temenni ediyorum ki en kısa zamanda bir neticeye varılacak. Bu kişinin yurtdışındaki bağlantıları nelerdir, buna yönelik bazı ipuçları var. Şu anda MİT ve diğer soruşturma birimlerimiz çalışmalar yürütüyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2016, 20:55
YORUM EKLE

banner325