Alexa


Erdoğan'a "Suikast Davası" Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişiminde bulunduğu iddia olunan 44’ü tutuklu 47 sanıklı dava Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.

Güncel 20.02.2017, 13:41 21.02.2017, 00:50
Erdoğan'a "Suikast Davası" Başladı

15 Temmuz Darbe girişiminin önemli basamaklarından olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast davası Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde bulunan 44’ü tutuklu üçü firari 47 sanıklı davanın duruşması devam ediyor.

Duruşma, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın toplantı salonunda başladı. Sanıklar arasında, muhtemel darbe sonrası MİT Müsteşarlığı içi adı geçen Tuğgeneral Gökhan, Şahin Sönmezateş'te bulunuyor. Cumhurbaşkanına suikast ve helikopterlere yakıt ikmali emrini verdiği ileri sürülen Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma'nın yanısıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı yeri TİM'E bildiren Başyaver Ali Yazıcı da bulunuyor.

Davanın bir numaralı şüphelisi Fetullah Gülen; Türk Ceza Kanununun 220/5 maddesinde yer alan "Örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır” hükmü gereğince iddianamede bir numaralı şüpheli sıfatıyla yer alıyor. 

HANGİ SUÇLAR YER ALIYOR?

Cumhurbaşkanına suikast. Anayasayı ihlal ve yasama organına karşı suç. Hükümete karşı suç işlemek, silâhlı terör örgütü yöneticisi olmak. Kasten öldürme, zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak. zincirleme şekilde silahla tehdit ve Cumhurbaşkanına hakaret. Kamu malına zarar verme, mala zarar verme, nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali ve nitelikli yağmalamak. 

Soruşturma dosyası hazırlanmaya 15 Temmuz tarihinden itibaren başladı. Dosya 4 ayda hazırlandı. 211 sayfalık iddianame Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesine 15 Kasım 2016 tarihinde sunuldu. Dosya kabul edildi. 

KİMLER YARGILANIYOR?

Cumhurbaşkanı'na yönelik, 15 Temmuz Darbe girişiminde adı geçen o günün rütbeli askerleri arasında 2 Tuğgeneral, bir Tuğamiral var. Ayrıca, 6 Albay, 4 Yarbay, 2 Binbaşı, 11 Yüzbaşı, 6 Üsteğmen, 2 Teğmen ve 13 Astsubay rütbesinde asker bulunuyor. 47 sanıklı davanın bir numaralı sanığı Fetullah Gülen. 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P