Erem Şentürk: 'Evlada devlet bırakma fırsatını kaçırıyorsunuz'

Diriliş Postası Genel Yayın Yönetmeni Erem Şentürk, Ensar Vakfı’nın Samsun’da tertiplediği konferansta konuştu.

Güncel 24.02.2017, 15:20 24.02.2017, 16:08
Erem Şentürk: 'Evlada devlet bırakma fırsatını kaçırıyorsunuz'

Diriliş Postası Genel Yayın Yönetmeni Erem Şentürk, Ensar Vakfı Samsun Şubesi tarafından düzenlenen konferansta “Anayasa ve Başkanlık Sistemi” ni dile getirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halis Demir çok amaçlı salonda düzenlenen konferansta konuşan Şentürk; Başkanlık sistemine herkes kendi bakış açısıyla baktığı takdirde her şeyin kendiliğinden daha rahat bir şekilde anlaşılacağını belirtti.

Seçilmişlerin hükümet olabilmesine rağmen devlet olamadıklarına işaret eden Şentürk, Devletin gizli bürokrat sahiplerinin 55 yıldır nükleer santral yapabilmek için şartlarını oluşturamadıklarını; tüzüklerle, yönetmeliklerle bu günlere gelindiğini ifade etti.

MİLLET NE DERSE O OLACAK

Erem Şentürk; “Devlet kimdir? Millet kime yetki veriyorsa devlet odur. Başkan, başbakan nasıl olacak?  Millet ne diyorsa o olacak. Başbakan mı olacak? Parlamento mu olacak? Rejim değişikliği mi olacak? Başkanlık sistemi mi gelecek? Millet ne derse o olacak.” Diyerek, soru ve cevaplardan sonra Başkanlık sistemiyle ilgili görüşlerini dile getirdi.

KİM BU BÜROKRATLAR?

Başkanlık sisteminin hızlı, manevra kabiliyeti yüksek, Batı’yla ilişkisi olmayan, bu topraklara uygun en iyi yönetim biçimi olduğunu ifade eden Şentürk; “Yeni sistemde artık devlet ve hükümet ayrı olmayacak. Aradan bürokrasi kaldırılacak. Millet devlet olacak. Çok sevdikleri parlamenter sistem, uydurdukları meclis HSYK'ya kaç üye atıyor? Şu anda biliyor musunuz? Sıfır. Hani siz meclisi çok seviyordunuz? Hani yetkiliydi? 16 üyeyi bürokratlar atıyor. Kim bu bürokratlar? Bilmiyoruz. Şimdi yeni sistem diyor ki, senin yetkin 'sıfır'. Cumhurbaşkanı yine aynı sayıyı atayacak ama meclis de 7 tane atayacak." Dedi.

Tayyip Erdoğan’dan sonra manyağın biri gelirse

Bu milletin yüzde 51 oyla bir manyağı seçmeyeceğini ifade eden Şentürk, “Zaten şu anki sistem, 'manyak gelirse' deyip adamı çalıştırmama üzerine kurulu. Şu an bir milletvekiline görevi kötüye kullanmaktan dava açabilir misiniz? Açamazsınız. Çünkü onun görev tanımı yok. Yeni sistemde 600 milletvekili olacak. Görev ve yetki tanımı olacak. Kanun yapacaklar” diye kaydetti.

EVLADA DEVLET MİRAS EDİLİR

 Yeni sistemin "Recep Tayyip Erdoğan" meselesi olmadığını sözlerine ekleyen Şentürk: "Defalarca kendisi de 'ben zaten ölümlüyüm, öleceğim' demiştir. 'Evlada devlet bırakma fırsatını kaçırıyorsunuz'. Evlada devlet miras edilir, hatalar miras edilir. Bu millet 100 yıldır ceza kanununu aldığı İtalya'nın hatasını yapıyor. Bir hata yapacaksa kendi hatasını yapsın. Evladı, kendi hatasını miras etsin, kendi devletini kursun. Evladına devlet miras etsin. Evlada para miras edilir, bir sürü şey olur da vallahi devlet bir giderse, ne o ev, ne o tarla, hepsi değersizleşir " dedi.

KİLİT ÜLKESİ TÜRKİYE

Türkiye’nin İçinde yaşadığı coğrafyanın sıradan bir coğrafya olmadığını anlatan Şentürk;  “Dünya’nın en önemli coğrafyasında yaşıyoruz. Ortadoğu’nun kilidi Türkiye’dir. Siyasi geçmişimiz, mevcut yaşadıklarımız ortadadır. Başkanlık sistemiyle beraber, Türkiye zaten bağımsız olma noktasında önemli bir eşiğe gelmiş olacaktır. 200 yıldan sonra ilk defa tam manasıyla bağımsız olabileceğiz. Başkanlık sistemine geçildikten sonra önceden yaşanan koalisyonlar dönemi kapanacak. Başkanlık sistemi Erdoğan’ın ve AK Parti’nin değil, Türkiye’nin davasıdır. Yaşadığımız coğrafyanın Dünya hâkimiyetine giden yol olduğunu hiçbir zaman unutmayınız. Türkiye’nin bağımsız bir konuma gelebilmesi için sistemin değişmesi gerekiyor” dedi.

Konferanstan sonra, Ensar Vakfı Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Peker, Diriliş Postası Genel yayın Yönetmeni Erem Şentürk’e lale tablosu hediye etti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)