banner399

banner400

banner398

banner401Evde Ofis Ortamı Nasıl Yaratılır?

Korona virüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında evde çalışmak zorunluluğa dönüştü. İnsanların çalışma şekli açısından bir dönüm noktası olan bu dönemde "evde çalışma alanları nasıl düzenlenmeli" konusu önemli bir konu olarak karşımıza geliyor. Peki Evdeki ofis ortamı nasıl yaratılır?

Güncel 26.03.2020, 20:52 26.03.2020, 22:33
Evde Ofis Ortamı Nasıl Yaratılır?

Home ofis (Evde çalışma) kavramı önceden özenilen bir durumdu. Korona virüs salgını ardından hom ofis adeta zorunluluk oldu. İnsanların çalışma şekli açısından bir dönüm noktası olan böyle bir zamanda "evdeki çalışma alanları nasıl düzenlenmeli" konusu önemli hale geldi.

Eldeki imkanlarla en etkin ofis ortamını yaratmak isteyenler için Mimar Esra Kestirengöz önerilerde bulundu.

İç Mimar Kestirengöz, Çalışma ortamı yaratmak için çok çabaya gerek olmadığını, ilk olarak bir alan belirlenmesi gerektiğini dile getirerek, "Belirli bir noktada çalıştığımızda zihnimizde çalışma komutu oluştuğu için hem daha verimli hem de daha odaklanmış oluruz. Tersi durumda ise dikkat dağınıklığı yaşanabilir. Alanı belirledikten sonra ise konforumuzu elden bırakmayalım. Bu nedenle oturduğunuz sandalyeden, masaya kullandığınız objeler büyük öneme sahip” dedi.

Kötü Aydınlatma Çalışmayı Olumsuz Etkileyebilir

Gün ışığı alan yerlerde çalışma ortamını konumlandırmakta fayda olduğunu belirten Mimar Kestirengöz, "Doğru ışık sizi daha uyanık ve verimli hale getirdiğinden konsantrasyonunuzu bile artırabilirsiniz. Fakat yetersiz aydınlatma, enerjinizi azaltabilir, göz yorgunluğu ve baş ağrısı yapabilir. Bu noktada ise abajurlardan, masa lambalarından yararlanabilirsiniz. Malum şuan evde kalmak zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak sağlığımız için yapabileceğimiz en güzel karar. İşte tam da bu yüzden doğayı çalışma alanınıza getirebilirsiniz. Balkonlarımızda ya da camlarınızın önünde yer alan yeşil bitkileri masanıza taşıyabilirsiniz. Bu size hem görsel anlamda hem de psikolojik anlamda yarar sağlayacaktır. Ayrıca ortamda yeterli miktarda temiz hava olduğuna da dikkat edin.” dedi.

Evinizin Dar Olması Önemli Değil

Evinizin büyüklüğü küçüklüğü önemli olmadığını, yaratıcılığı ortaya çıkararak çalışma alanları yaratabileceğini vurgulayan Kestirengöz, “Bir evde ofisteki gibi çalışma için çok fazla alana ihtiyacınız yok. Sadece alanları doğru ve etkin kullanın. Kullanmadığınız çekmeceli dolapları, eşyalarınızı ve dosyalarınızı saklamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca evde boş bir saklama kabını ya da şişeyi süsleyerek kalemlik yapabilirsiniz. İğne tahtası veya duvara monte edilmiş panoları kullanabilirsiniz. Ayrıca evlerdeki sehpalardan da yararlanabilirsiniz” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Mahmut 8 ay önce
Teşekkür ederiz aslında küçük bir masa yeterli
20°
açık