Alexa

EYT Mitingi Bugün İstanbul'da Ses Getirecek

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) mitingi için İstanbul Valiliğinden izin çıktıktan EYT'lilere duyuru yapıldı. EYT mağdurları şimdi soruyor; EYT mitingi ne zaman? EYT mitingi saat kaçta? EYT ile ilgili ayrıntıları kapsamhaber sitesinden takip edebilirsiniz.

EYT Mitingi Bugün İstanbul'da Ses Getirecek

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kendileri ile ilgili yasanın çıkması için miting alanına gelmeleri için çağrıda bulundu, İstanbul valiliğinden onay çıkmasının ardından emeklilikte yaşa takılanlar bugün büyük buluşmayı gerçekleştirecek. EYT’liler kendileri ile ilgili yasanın bir an önce çıkmasını isteyecek.

İstanbul Valiliği’nden EYT mitingine izin verildi. Ardından EYT mitingi ne zaman saat kaçta soruları merak merak edilmeye başladı. Emeklilikte yaşa takılanlarda mitingle ilgili son durumun ayrıntıları şöyle:

EYT MİTİNGİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Bugün İstanbul'da Emeklilikte Yaşa Takılanlar seslerini duyuracak. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) İstanbul'da yapılacak büyük mitinge İstanbul Valiliği izin verdikten sonra, EYT mitinginin ne zaman yapılacağı da ortaya çıktı. EYT mitingi 17 Mart Pazar bugün saat 12:00 – 15:00 arasında Maltepe miting alanında gerçekleştirilecek. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından duyurusu yapılan  Mitinge milletvekilleri de davet edildi. EYT’liler mitinge 1 milyon kişinin üzerinde insan bekliyor.

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ HAREKETE GEÇTİ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen miting İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve EYT'liler derneği işbirliği içerisinde güvenli bir şekilde yapılması için gereken önlemler alınacak.

Twitter hesabından yapılan açıklamada, güvenlik önlemleri için Emniyet Müdürlüğü ile toplantılar da yapıldı.

 Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Nedir?

"Emeklilikte yaşa takılanlar" için EYT kısaltması kullanılmıştır. Emeklilik hakkını işe girdikleri yıl itibarıyla kazanmış ancak emekli maaşını alamayan kişiler için yapılan bir tanımdır. Mevcut yasa ile birlikte bu kişiler SGK'nın ilettiği yaşta emeklilik maaşı alabiliyorlar. Bu durum Türkiye'de yaklaşık 6.3 milyon kişiyi ilgilendirdiği belirtiliyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar 1999 yılında çıkan 4477 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesi nedeniyle mahrum kaldıklarını belirttikleri haklarını geri istiyor.

EYT kabul edilirse hak sahipleri gelen yasa ile birlikte emekli olabilecek. Yasa çıktığı taktirde, emeklilikte yaşa takılanlar yaş beklemeyecek ve emekli maaşı almaya başlayacak. Şu anda yaşa takılan ve emeklilik hakkına sahip ancak maaş almayanlar sağlık hizmetlerinden yararlanmak için sigortalarını ödemek durumundadır. Haksızlığa uğradıklarını, mağdur olduklarını söyleyen EYT'liler bu nedenlerden dolayı bugün İstanbul'da miting yaparak seslerini duyuracak.

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 12:42
YORUM EKLE

banner325