Fahrettin Altun, 15 Temmuz ruhunu yaşatacağız

İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı milletin zaferinin 4. yılını Sabah gazetesine değerlendirdi.

Güncel 12.07.2020, 23:34 13.07.2020, 00:13
Fahrettin Altun, 15 Temmuz ruhunu yaşatacağız

Prof. Dr. Fahrettin Altun, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı milletin zaferinin 4. yılına ilişkin Sabah gazetesine yaptığı değerlendirmede, önemli bilgiler verdi.

15 Temmuz'u sadece bir darbe girişimi olarak görmediğini belirten Altun, "Hem işgal hem de darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık o gün. Sayın Cumhurbaşkanımızın canına kastedilmesi, Meclis ve Cumhurbaşkanlığı'nın bombalanması, direnen milletimize kurşun yağdırılması topyekün bir işgale girişildiğinin en net kanıtıydı" dedi. 

"Bugün yaşadıklarımızı ileride okuyanlar büyük tabloyu çok daha rahat görecekler ve milletçe verdiğimiz mücadele çok daha net anlaşılacaktır." ifadelerini kullanan Fahrettin Altun, Millet ve devlet olarak hala o kanlı darbe girişiminin artçılarıyla mücadele edildiğini, İçeride ve dışarıda teröre karşı verilen mücadele, FETÖ'nün sızdığı kurumlardan temizlenmesi, uluslararası ilişkilerde Türkiye'nin artan etkinliğine karşı geliştirilen dirence karşı duruş, Tüm bunları yaşarken bir yandan 15 Temmuz'u unutmamak ve unutturmamak çok önemli olduğunu belirtti. Altun, O gece ortaya konan diriliş ruhunun, manevi ve siyasi manasını çok iyi anlamak ve anlatmak gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanının çağrısıyla milletin sokağa çıkması ve bir diriliş, direniş ruhunun ortaya konması, Milletin tanklara karşı çıplak elleriyle gösterdiği direniş ve sonrasında elde edilen zafer, dünyada örneği olmayan bir ruh halini ortaya koyduğunu söyleyerek "Son olarak şehitlerimiz ve onların acısı 15 Temmuz'un en önemli boyutunu oluşturuyor elbette. Dolayısıyla 15 Temmuz'u tek bir ruh hali üzerinden anlamlandırmak çok mümkün değil. Şok, zafer ve yas. Bize göre her üç anın da hakkını vermemiz lazım. 15 Temmuz'u sadece zafer ya da sadece yas ile okursak yanlış okuruz. Hem biz hem de gelecek nesillere o gece yaşananları doğru aktarmalıyız. Olduğu gibi. Kurgulara ya da masallaştırmaya ihtiyacı yok 15 Temmuz'un. Zira gerçek, en güçlü olandır." dedi.

2019 yılında "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" kapsamında yurt içinde ve yurt dışında yaklaşık 1.500 olan etkinlik sayısı bu yıl 3.000'e ulaştığını belirten Altun, Bu kapsamda 2020 yılında yurt içinde bakanlıklar ve kamu kurumları 1.609, üniversiteler 521, sivil toplum kuruluşları 132 adet olmak üzere toplam 2.236 program gerçekleştireceğini, yurtdışında ise ilgili kurumlar 752 faaliyet icra edeceğini, sadece projelerin sayısındaki artışa bakıldığında toplumda 15 Temmuz duyarlılığının azalmadığını, aksine arttığını belirtti.

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma 2020 Yılı Etkinlikleri Strateji Belgesi" hazırladıklarını belirten Altun, Bu belge ile etkinliklerin 15 Temmuz ruhuna uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve kamu kurumlarının kendi aralarında, kamu kurumları ile sivil toplum örgütleri arasında, medya ve üniversiteler arasında yakın bir iş birliği ve koordinasyon sağlanması için bir strateji oluşturulduklarını ifade etti. 

Anma etkinliklerinin 15 Temmuz ruhuna uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, milleti bütünüyle kucaklayan etkinliklerin yaşama geçirilmesi ve projelerin strateji belgesine uyumluluğunun sağlanması amacıyla oluşturulan sistem, Başkanlıkları bünyesinde yürütülen koordinasyon çalışmaları neticesinde proje mantığına göre şekillendirileceğini açıkladı.

Sistemin çalışmasıyla ilgili bilgi veren Fahrettin Altun, Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, STK ve üniversiteler tarafından yapılacak olan etkinliklere ilişkin bilgiler sisteme yüklendiğini, Sistem aracılığıyla, etkinliklere ilişkin tüm bilgi, veri ve görseller elektronik ortamda Başkanlıkta mevcut halde bulunmuş olduğunu, İstenildiği zaman sistemden çeşitli istatistikler ve raporlar alınabildiğini ve sistemde işlenen bilgiler takip edilebildiğini ve böylece 15 Temmuz etkinliklerine ilişkin veriler, görseller, videolar, raporlar, makaleler ve diğer materyaller başkanlıkları bünyesinde toplanarak, toplumsal hafızanın diri tutulmasını sağlayacak büyük bir 15 Temmuz dijital arşivi oluşturulduğuna dikkat çekti.

Yorumlar (0)
banner442