Fahrettin Koca, Bugünlerde Çınarlar Kolay Devriliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs salgın hastalığının tüm dünyada yayılmasından ve Türkiye'de baş göstermesinden sonra yaptığı çalışmalarla Türk milletinin takdirini topladı. Bakan Kaca, her defasında vatandaşlardan evlerinde kalmaları ve önlemlerini almaları notkasında hassasiyet istedi. Peki Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir?

Güncel 21.03.2020, 21:22 21.03.2020, 22:21
Fahrettin Koca, Bugünlerde Çınarlar Kolay Devriliyor

"Koronavirüs salgınında ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor." ifadelerini kullanan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından "Bizler sahada ülkemiz için önlemler alırken, vatandaşlarımızın da aynı hassasiyetle evlerinde kalarak önlemlerini almalarını önemle rica ediyorum." dedi. 

Son 24 saatte 3656 şüpheliye test yapıldığını, 311’i pozitif çıktığını, hasta sayısının ise 670’e ulaştığını belirterek, "Yaşlı ve direnci zayıf 5 hastamızı kaybettik. Bugüne dek toplam 9 can kaybımız var. Tamamı yaşlılarımızdan. Yaşlılarımızı koruyalım. MÜCADELEMİZDE BİR AN BİLE ESNEKLİK GÖSTERMEYELİM." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "vatandaşlardan evlerde kalmalarını istedi. Koca "Siyami Ersek Hastanesi’nde Koordinasyon Toplantımızı gerçekleştirdik. Bizler sahada ülkemiz için önlemler alırken, vatandaşlarımızın da aynı hassasiyetle evlerinde kalarak önlemlerini almalarını önemle rica ediyorum." dedi.

Fahrettin Koca Kimdir?

2 Ocak 1965’te Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı mahallesinde doğan Dr. Fahrettin Koca, İlk ve orta öğrenimini Konya'da, liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1988’de tamamlayarak tıp doktoru unvanını alan Koca, İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayarak 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulunan Fahrettin Koca, kurucu başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü. Koca, Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı'dır.

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişiklikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kurulu'na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atanan Koca,10 Temmuz 2018 günü yemin ederek göreve başladı.  Fahrettin Koca evli ve dört çocuk babasıdır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)