Fatma Şahin, TBB Başkanı Seçildi

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından yapılan toplantıda,TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yeniden TBB Başkanlığına oy birliğiyle seçildi.

Güncel 13.06.2019, 23:47 14.06.2019, 00:33
Fatma Şahin, TBB Başkanı Seçildi

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yeniden TBB Başkanlığına seçildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı taplantıda Birlik Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında görev yapacak encümen üyeleri de seçimle belirlendi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 31 Mart’ta seçilerek yerelde görev alacak tüm belediye başkanları ve belediye meclis üyelerine başarılar dileyerek, “Bizim medeniyetimiz bir şehir medeniyetidir. Kadim kültürümüzün ince ruhunu yansıtan gezgin ve şairler ‘Türkler şehirlere adeta ruhaniyet veriyor, taş ellerinde canlanıyordu.’ diye ifade etmişlerdir.” dedi. 

Şehirlerin kimliğinin insanların doğal bir parçası haline geldiğini ifade eden Oktay, her zaman şehirlerin idaresine, idamesine ve yaşanan bölgelerde taş üzerine taş koyacak her bir kişiye büyük önem verdiklerini aktardı.

17 yıl boyunca şehirlerdeki sorunları çözmek için önemli düzenlemeler yaptıklarını belirten Oktay, belediyelerin mali ve kurumsal yapılarının güçlenerek yerel ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanması için mevzuat değişikliklerini uygulamaya koyduklarını, hukuki düzenlemelerin yanı sıra şehirlerin çehresinin değişmesine katkı sağladıklarını ve çarpık kentleşme, gecekondulaşma gibi sorunları belediyelerin desteğiyle ortadan kaldırdıklarını kaydetti. 

Oktay, son olarak, Türkiye Belediyeler Birliği'nin kuruluşundan bu yana belediyelerin çatı kuruluşu olarak yardımlaşma, iş birliği ve koordinasyonu sağladığını anlatarak Birliğin belediyelerin görev alanına giren konularda hayata geçirdiği projelerini beğeniyle takip ettiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlığın faaliyetlerine ilişkin bilgiler verdiği konuşmasında kimlikli şehirler oluşturmak adına yapılan çalışmaları dile getirdi. Kurum, daha güçlü bir Türkiye’nin kimlikli şehirlerle sağlanacağını söyleyen Bakan Kurum; “Güçlü bir irade ile istişare mekanizmalarımızı açık tutmamız gerekiyor. Bunu yaparsak geleceği planlayabiliriz.” dedi.

Kentsel dönüşüm yadsınamaz bir gerçek olduğunu söyleyen Kurum, "Bu işin siyaseti yok.” diyerek,  Belediye başkanlarıyla birlikte kentsel dönüşümde kararlı olduklarına ifade etti.  

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise konuşmasında,  “75 yıl önce Türkiye’nin ve dünyanın vizyonuna baktığımız zaman bu birliğin kurulmasının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Tek çatı altında hangi partiden olursa olsun, bütün Anadolu’nun temsil edildiği bu yapı bugüne kadar güçlenerek geldi. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından bugün burada seçilmiş başkanlarımızla birlikteyiz. Hepinize başarılar diliyorum. Bugün, bu salon Anadolu’nun sesi, Anadolu’nun rengidir. Yeni dönem hayırlı olsun.” dedi.

Başkan Şahin, “Eğitimden sağlığa ve ulaşıma kadar daha yapılacak çok işimiz var.” ifadelerini kullanarak iş birliği ve güç birliğinin önemine dikkat çekti.

Başkan Şahin, “Yerel kalkınma, hedeflere en yakın olduğumuz alan. Yalnızca ekonomik kalkınma yetmez, sosyal kalkınma sağlanmalı. İş birliğine ve güç birliğine ihtiyacımız var. Yeni Mimar Sinanlar yetiştirmek zorundayız. Kardeş olmak zorundayız. Hacı Bayram Veli’nin dediği gibi “Gönlü taş olanın şehri de taş olur, gönlünde aşk olanın şehri gülistan olur.” Gelin memleket aşkıyla şehirlerimizi gülistan edelim ve şehrimiz için, dünyamız için, geleceğimiz için aldığımız bu mirası geleceğe taşıyalım.” dedi.

TBB Encümen Üyeleri Seçildi

Yapılan oylama neticesinde encümen üyeleri belirlendi. Buna göre; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkkılıç, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz TBB encümen üyeliğine seçildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)